NEXERA buduje sieć światłowodową na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Docelowo, do 2021 roku, ma ona objąć swoim zasięgiem aż 123 tysiące gospodarstw domowych oraz ponad 680 szkół w regionie Warmii i Mazur. Na rozbudowie sieci dostępowej prowadzonej przez NEXERĘ skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również jednostki oświatowe, przedsiębiorcy i lokalni operatorzy.
Dostęp do bogatszej oferty telewizyjnej, treści wideo „na żądanie”, elektronicznych usług bankowych, e-zakupów, czy możliwość wykonywania pracy zdalnej, to tylko wybrane możliwości, z których skorzystać będą mogli niebawem mieszkańcy obszarów dotychczas nie objętych zasięgiem szerokopasmowego Internetu.
Żyj lokalnie, działaj globalnie
Budowa sieci światłowodowej w regionie jest częścią ogólnopolskiego projektu, w wyniku którego dostęp do szybkiej sieci światłowodowej otrzyma łącznie 530 tysięcy gospodarstw domowych. NEXERA to pierwszy w Polsce hurtowy operator światłowodowej sieci dostępowej o dużej skali, udostępniający swoją infrastrukturę detalicznym dostawcom Internetu. Firma przeznaczy ok 1,5 miliarda złotych, w tym niemal 600 mln zł pozyskanych ze środków unijnych, na stworzenie szybkiej sieci dostępu do Internetu na terenach cyfrowo wykluczonych w 4 regionach Polski. Aż 310 tysięcy gospodarstw domowych i ponad 2 900 szkół zostanie podłączonych do sieci światłowodowej dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Infrastruktura światłowodowa, z której będą mogli korzystać zarówno ogólnopolscy, jak i lokalni operatorzy internetowi, pozwala na znacznie stabilniejszy i szybszy dostęp do Internetu w porównaniu do sieci mobilnych, radiowych czy starszych technologii kablowych.
– To projekt, który można porównać skalą i znaczeniem do rządowego programu budowy autostrad. Planujemy, że w ciągu trzech lat 123 tys. gospodarstw domowych i 680 szkół w regionie Warmii i Mazur będzie mogło korzystać z bardzo szybkiego Internetu i tym samym zyskać dostęp do takich samych usług cyfrowych, do jakich mają dziś dostęp mieszkańcy dużych aglomeracji – tłumaczy Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY. – Rozpoczęliśmy już własne prace budowlane, ale staramy się wykorzystać takze już dostępną infrastrukturę, czyli np. słupy energetyczne. Chodzi o to, by do minimum ograniczyć prace ziemne i związane z tym utrudnienia dla mieszkańców. Liczymy na dobrą współpracę z władzami i mieszkańcami, co pozwoli jak najszybciej udostępnić w regionie szybką sieć internetową – dodaje Jacek Wiśniewski z NEXERY.
Szybki Internet dla powiatu gołdapskiego
Rozbudowa sieci światłowodowej w powiecie gołdapskim jest częścią Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, największej tego typu inwestycji finansowanej ze środków unijnych. Obecny harmonogram zakłada, że już niedługo Gołdap i okolice będą jednym z najlepiej rozwiniętych infrastrukturalnie obszarów nie tylko w Polsce, ale też w Europie. – Rozwój szerokopasmowej sieci to ogromna szansa dla całej lokalnej społeczności: odbiorców indywidualnych, biznesu i szkół – wylicza Jacek Wiśniewski prezes NEXERY i dodaje – 4 tysiące gospodarstw domowych z całego powiatu podłączonych będzie do światłowodu NEXERY. Ta sieć, to nie tylko szybszy Internet, ale też lepsza telewizja czy telefon. Z rozbudowanej infrastruktury korzystać będą mogli także lokalni przedsiębiorcy i szkoły. Warto też podkreślić, że dobrze rozwinięta sieć światłowodowa to szansa na przyciągnięcie uwagi inwestorów do powiatu gołdapskiego – kończy Wiśniewski.
NEXERA rozwija też Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE) w powiecie gołdapskim. OSE to szybki Internet dla lokalnych placówek oświatowych. Ponad 20 szkół z terenu powiatu będzie podłączonych do tej Sieci, która pozwala na szybką transmisję danych, przekraczającą 100Mb/s. To szansa na rozwinięcie dodatkowych kompetencji dla uczniów i nowe możliwości dla nauczycieli. `
Usuwanie białych plam
Zasięg budowanej w regionie Warmii i Mazur sieci obejmie 21 powiatów w tym 3 obszary miejskie: elbląski, olsztyński i ełcki.
Na tym terenie, w zasięgu sieci NEXERY znajdują się niemal 62 tysiące „białych adresów NGA”. To budynki pozostające bez dostępu do sieci umożliwiającej łączność z Internetem o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.
Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, do 2020 roku każdy Europejczyk ma mieć zagwarantowaną możliwość korzystania z internetowego łącza nie wolniejszego niż 30 Mb/s, a co najmniej połowa gospodarstw domowych powinna korzystać z dostępu do Internetu o prędkości 100 Mb/s. Tymczasem, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Zgodnie z aktualnymi danymi GUS, w woj. warmińsko-mazurskim bez dostępu do Internetu pozostaje wciąż 17,3% gospodarstw domowych.
Fot. pixabay.com
Szkoda ze UM nie informuje o takich innowacjach zainteresowanych mieszkańców w bardziej transparentny i ogólnodostępny sposób. Wolą pewnie innowacyjny program WIATA.
Znalazłem tylko takie stare i zamaskowane na super stronie UM info. Brawo włodarz i urzędnicy.
http://www.goldap.pl/pl/229/24441/ogolnopolska-siec-edukacyjna-ose-dla-szkol-pismo-firmy-nexera.html