Przekładnia zębata jest rodzajem przekładni mechanicznej służącej do przenoszenia napędu z wału czynnego – zwanego również napędzającym na tzw. wał bierny. Proces ten opiewa w nagłą zmianę prędkości obrotowej wału napędzonego względem napędzającego.
Na pozór definicja ta wydaje się być skomplikowana, jednak w praktyce chodzi o to, aby z możliwie największą efektywnością przenieść moment obrotowy kreowany przez źródło względem jego odbiorcy.
Typy przekładni zębatych
Współczesne – zaawansowane przekładnie zębate towarzyszą nam od początku cywilizacji. Na przestrzeni wieków uległy one dynamicznemu rozwojowi, co sprawiło, że obecnie wyróżniamy kilka ich rodzajów. Jednym z najpopularniejszych jest przekładnia jednostopniowa w której funkcjonuje wyłącznie jedna para kół zębatych.
Drugą – podstawową kategorię tworzy rzecz jasna przekładnia wielostopniowa odznaczająca się szeregową pracą większej liczby par kół zębatych. Pośród rodzajów przekładni należy także odnotować podział na koła o zazębieniu zewnętrznym oraz wewnętrznym. Nieco bardziej szczegółowy podział typów przekładni dotyczy przede wszystkim ich zastosowania i tu wyróżniamy obecność przekładni ślimakowych, które są najczęściej stosowane w układach kierowniczych oraz przekładnie łańcuchowe występującą w postaci łańcucha. Jest ona zbudowana z cięgna, a także tradycyjnych kół zębatych. Tego rodzaju przekładnie są charakterystyczne w budowie konstrukcji rowerów.
Ważna rola przełożenia
Najistotniejszym parametrem każdej przekładni – bez względu na jej rodzaj i typ jest przełożenie. Je także dzielimy na trzy podstawowe kategorie.
Oto one :
– przełożenie geometryczne
– przełożenie kinetyczne
– przełożenie dynamiczne
Pierwsze z przełożeń jest określane na podstawie wymiarów koła zębatego. Przełożenie kinetyczne z kolei określamy znając parametry dotyczące dwóch prędkości obrotowych – wału czynnego oraz wału biernego. Ostatni rodzaj przełożenia zwanego przełożeniem dynamicznym wyznaczamy na podstawie obliczeń związanych z parametrami przełożenia kinetycznego.
Listwy i koła zębate dostępne są w sklepie Akcesoria CNC – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/25-mechanika/listwy-i-kola-zebate