Gołdap znalazła się wśród pierwszych miast Rzeszy Niemieckiej (niektórzy uważają, że pierwszym), które padło pod naporem Armii Czerwonej. Po raz pierwszy miasto przeszło w ręce radzieckie w październiku 1944 roku. Jednak w listopadzie Wehrmacht zaczął odzyskiwać Gołdap i utrzymał miasto do grudnia tego samego roku.
W walkach o Prusy Wschodnie uczestniczyła niemiecka 5. Dywizja Pancerna wyposażona między innymi w ciężkie czołgi Tiger II.
Dołączamy zdjęcie, które znaleźliśmy w naszym archiwum, prawdopodobnie z tego typu czołgiem i niewykluczone, że wykonane na przedpolach Gołdapi tuż po wojnie. Znany jest bowiem przypadek późniejszego mieszkańca Giżycka, który wracając z robót przymusowych z obecnego podgołdapskiego Ostrowa znalazł w niemieckim czołgu aparat fotograficzny i udało mu się zrobić nim zdjęcie.
Tiger II to zupełnie inna bajka. To co widzimy na zdjęciu to Panzerkampfwagen IV, najprawdopodobniej serii J.
a ja użwa(łe)m programu od kilku lat i mogę stwierdzić, ze interfejs jest fajny, funkcjonalność i prostota też. Programik jest fantastyczny, prosty i funkcjonalny. Lubie go. Problemem jest jednak niewygoda w obsłudze ulubionych i nieczytelna lista (a właściwie jej brak) stacji. Stosunkowo niewielka liczba strumieni tez nie jest atutem tego programu.
a ja użwa(łe)m programu od kilku lat i mogę stwierdzić, ze interfejs jest fajny, funkcjonalność i prostota też. Programik jest fantastyczny, prosty i funkcjonalny. Lubie go. Problemem jest jednak niewygoda w obsłudze ulubionych i nieczytelna lista (a właściwie jej brak) stacji. Stosunkowo niewielka liczba strumieni tez nie jest atutem tego programu. order a custom essay
5 dywizja nie miała tigerów II. Nawet tigerów I nie miała. Tylko pantery i PzIV.
Aha…
Niemcy utrzymali miasto do 22 stycznia 1945 r. , nie do grudnia 1944 r. Ciekawostką jest to, że po sowieckiej stronie w pododdziałach walczących w listopadzie 1944 r. o Gołdap, na wyposażeniu były oprócz czołgów t-34 i dział samobieżnych SU-76 były także brytyjskie czołgi piechoty Mk III Valentine.Co najmniej 11 takich czołgów zostało zniszczonych między Botkunami a Gołdapią w dniach 4-5 listopada.