W komentarzu pod wpisem o szkole w Grabowie ktoś wspomniał o znanych osobach, które były związane z tym miejscem. Przypominamy zatem jeszcze jedną osobę, która uczyła się w szkole Grabowie, czyli światowej sławy śpiewaka operowego – Jacka Laszczkowskiego. Skorzystaliśmy z materiału zamieszczonego w monografii „Grabowo”.
Znani z Grabowa: Jacek Laszczkowski – tenor
Jacek Laszczkowski edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej w Białymstoku w klasie klarnetu. Śpiew studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Uzyskał też najwyższe wyniki na wydziale i był dwukrotnie stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.
Debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej w „Uprowadzeniu z Seraju” W. A. Mozarta. Do dzisiaj jest jej etatowym solistą. Jeszcze jako student zadebiutował w Wiedeńskiej Kammeroper jako Ernesto w „Don Pasquale” G. Donizettiego. W 1991 roku został laureatem 3. nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Vercelli (Włochy).
W roku 1992 wziął udział w brytyjskim prawykonaniu opery „Ermione” G. Rossiniego w londyńskiej Queen Elisabeth Hall (koncert ten był transmitowany i nagrywany przez radio BBC 3).
W 1993 został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Tuluzie. W 1995 wziął udział w wykonywanej po raz pierwszy w XX wieku operze S. Mercadante „Caritea ,Regina di Spagna”na Festiwalu Della Valle D’Itria we Włoszech. Opera została nagrana i wydana na płytach CD.
W 1996 wystąpił w mediolańskiej „La Scali” w operze „Gracz” S.Prokofiewa. W tym samym roku zagrał główną rolę w telewizyjnym filmie fabularnym „Dusza śpiewa” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. W 1997 zadebiutował z wielkim powodzeniem jako sopranista.
Występował na największych scenach operowych Europy, m.in: Hamburgische Staatsoper, Monachijska Bayerische Staatsoper, Palais Garnier w Paryżu. W 2002 wystąpił jako „Gość specjalny” w przedstawieniu „Fledermaus”J. Straussa w Monachijskiej Bayerische Staatsoper pod batutą Zubina Mehty.
Rola Nerona w „Koronacji Poppei” w inscenizacji Hamburskiej Staatsoper przyniosła mu tytuł „Śpiewaka Roku 2003”, przyznawany przez najbardziej uznanych krytyków operowych na Świecie, współpracujących z prestiżowym czasopismem operowym „Opernwelt”. Jest jedynym polskim śpiewakiem operowym, któremu udało się uzyskać ten zaszczytny tytuł.
Dokonał wielu nagrań dla TV, Radia i na płyty CD. W 2007 Telewizja „Arte”nakręciła godzinny film-portret o Jacku Laszczkowskim pod tytułem „Die Stimme des Himmels”(„Głos z Niebios”.
Artysta jest ewenementem, który z powodzeniem godzi śpiewanie głosem sopranowym z tenorowym.
Jest zapraszany jako pedagog do prowadzenia kursów mistrzowskich.
W nadchodzących sezonach zaśpiewa między innymi w teatrach w Dreźnie, Stuttgarcie, Bonn, Luxemburgu, Oslo, Theater an der Wien oraz w Londyńskiej Covent Garden.
Miło się czyta o tych co osiągnęli coś więcej niż życie z dnia na dzień.