Zanim przejdziemy do warunków niezbędnych, choćby formalnych, potrzebnych do tego by założyć w własną firmę to trochę o determinantach duchowych. Gdybyśmy przejrzeli biografie osób, które odniosły sukces w biznesie, pomijając rzecz jasna, hochsztaplerów, to łączą na ogół te osoby trzy rzeczy – intuicja, pewna skłonność do ponoszenia ryzyka i… marzycielstwo. Bowiem w przedsiębiorczości odnoszą sukcesy niekoniecznie ci, którzy skupiają się wyłącznie na generowaniu dochodów (co oczywiście powinno być jednym z najważniejszych priorytetów), ale ci, dla których jest to jednocześnie rodzaj pasji.
Mimo to rozwaga i przemyślenie są niezbędne
Jakie zatem są niezbędne pierwsze kroki, by założyć firmę z prawdziwego zdarzenia i by, mimo wszystko, maksymalnie wyeliminować element ryzyka?
Oto 5 pierwszych kroków:
– Produkt lub branża – musimy mieć minimum pewności co do zasadności wybranej przez nas branży lub produktu, które zamierzamy oferować klientowi. Tu niezbędne jest badanie rynku w aspekcie konkurencji. Niekoniecznie musisz się silić na wymyślny produkt, bowiem wielu dorobiło się fortuny na sprzedaży przysłowiowej „cebuli” – to kwestia zapotrzebowania. Chociaż jeśli jesteś pewien innowacyjności swojego pomysłu – zaryzykuj.
– Zapewnienie środków na rozruch i pierwsze miesiące działalności. W wypadku mikroprzedsiębiorstw pomocne mogą być urzędy pracy i pośrednicy zajmujący się dzieleniem (najczęściej preferencyjnych) kredytów lub pożyczek z programów Unii Europejskiej na rozwój małej przedsiębiorczości. Można też korzystać z ofert bankowych lub pozabankowych firm pożyczkowych. Jasne, że najbardziej komfortowy jest odpowiedni kapitał własny.
– Formalności – ważna jest wiedza, że firmę w dzisiejszych czasach rejestrujesz w jednym miejscu i w jednym miejscu załatwiasz wszystkie formalności, łącznie z ZUS i GUS. Rodzaj składki ZUS i formę opodatkowania warto jest dokładnie przemyśleć. Poradź się kogoś w sprawie rozliczania kosztów takich jak choćby korzystanie z samochodu.
– Promocja – nie zawsze doceniana, ale coraz częściej decyduje o przyszłości naszego nowego przedsiębiorstwa. Sygnały o pojawieniu się nowej firmy warto jest rzucać już przed otwarciem. Bardzo często jakość przedsiębiorstwa pokrywa się z przemyślanym logo. I tu można mieć nie tylko własny pomysł lecz również skorzystać z portali oferujących online logo dla firmy.
Wiadomo, że logo musi się znaleźć na portalu nowej firmy i dobrze jeśli taki portal opracowany jest na fali obowiązujących trendów z przyjaznym i łatwym w obsłudze interfejsem.
– Siedziba firmy – jasne, że są takie wypadki, iż firmy mające biura o przaśnym wyglądzie generują spore dochody. Mimo to zawsze się opłaci urządzenie biura ze smakiem, świadczącym o poczuciu estetyki właścicieli.
Zatem by dobrze wystartować z nową firmą trzeba pogodzić kilka rzeczy – ale częściej się to udaje osobom, które potrafią pogodzić pragmatyzm z odrobiną szaleństwa niż stuprocentowym sztywniakom.