”Dlaczego trzeba całego życia, by sobie uświadomić, // że złowróżebne znaki pojawiają się równie często // jak ptaki na czereśni?” (Jonathan Carrol)
„Zaczyna się zwyczajnie…”. Wiele zdarzeń zaczyna się zwyczajnie. Tych dobrych i tych złych. Dobre i wartościowe powinniśmy wspierać i chronić. Przed złymi natomiast przestrzegać i je zwalczać. W poczuciu wspólnej odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia również my, nauczyciele bibliotekarze Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Gołdapi, postanowiliśmy włączyć się w profilaktykę negatywnych zachowań. W maju b.r. opracowałyśmy program oddziaływań profilaktycznych zatytułowany „Problemów nie zapijaj! Spróbuj je rozwiązać!”. Program ma za zadanie wpisać się w lokalną strategię rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków powodujących uzależnienia. Program zyskał akceptację Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i otrzymałyśmy na jego wdrożenie wnioskowane fundusze. Proces realizacji programu podzielono na trzy etapy (moduły) adresowane do innego grona odbiorców. Właśnie zakończył się pierwszy etap. Moduł 1. zatytułowany „Zaczyna się zwyczajnie…” adresowany był do dzieci i młodzieży, którzy na co dzień korzystają z komputerów w naszej bibliotece. Jak zauważyłyśmy, dzieci i młodzież przychodzący do biblioteki zajmują się głównie graniem w gry online oraz korzystaniem z portali społecznościowych. Niektórzy z nich nie mogą z różnych względów wyjechać na wakacje, dlatego postanowiłyśmy urozmaicić im wolny czas i zaprosić do biblioteki.
Wakacyjne zajęcia w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej trwały prawie dwa miesiące. Przychodziły dzieci w różnym wieku: od trzy- czterolatków do nastolatków. Bywały dni, że przyszło ich siedmioro, ośmioro, ale też i takie, w których gościłyśmy szesnaścioro fajnych urwisów. W tak licznej grupie bywa lepiej lub gorzej. Zawsze jednak jest gwarno, głośno i czasami wręcz hałaśliwie. Praca z urozmaiconą wiekowo i mentalnie młodą społecznością to prawdziwe wyzwanie. Cieszymy się, że udało nam się jakoś „ogarnąć” całą tę gromadkę i zrealizować wiele pomysłów na zabawę w bibliotece. W trakcie zajęć „przemyciłyśmy” trochę wiedzy o zagrożeniach, profilaktyce i bezpieczeństwie. Nie sposób w jednym krótkim opracowaniu dokonać syntezy wszystkich zdarzeń, w których wspólnie uczestniczyliśmy. Spróbujemy je więc jakoś usystematyzować. Oto nasze najważniejsze dokonania:
Wykonanie „Chodzącej encyklopedii wiedzy o uzależnieniach”, która „chodziła sobie” po korytarzach budynku i „ściągała” do biblioteki spragnionych wiedzy czytelników. A wszyscy „korytarzowi” przechodnie czytali i czytali…
„Komputerowy kącik filmowy”, czyli dyskusja nad filmem o dopalaczach i innych narkotykach.
Kreowanie „bomb dopalaczowych”, które miały być najbrzydsze na świecie, a wyszły… bardzo ładne. Chcemy je wysłać nas zawsze „w kosmos” i szukamy sposobu na przeprowadzenie tej trudnej operacji.
„Przyjęcia” urodzinowe na cześć wakacyjnych jubilatów (Wiktorii oraz Kacpra), na których to uroczystościach królowały własnoręcznie przygotowane kanapki i inne zdrowe przekąski oraz atrakcyjne nakrycia stołu.
Wizyty osób, które na co dzień zajmują się naszym bezpieczeństwem: ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przedstawicieli Woskowej Straży Pożarnej oraz policjantki z Powiatowej Komendy Policji, którzy z ogromną pasją opowiadali o wykonywanych przez siebie zawodach. Mogliśmy przy okazji wypróbować profesjonalny sprzęt służący do ratowania ludzi, a nawet przejechać się po placu samochodem straży pożarnej (na sygnale!). Otrzymaliśmy też pamiątkowe odblaski! Dziękujemy!
Zabawy czytelnicze, logiczne, muzyczne, ruchowe i inne.
Rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny, szycie, haftowanie i inne „różne takie” – między innymi: wykonanie ilustracji do legend o Gołdapi; wykreowanie postaci dam i rycerzy; wykonanie laleczek i kwiatków „na patyku” oraz innych kukiełek; dekorowanie okolicznościowych laurek i podziękowań, a także inne „prace ręczne”, których aranżację ograniczała jedynie plastyczna wyobraźnia dziecięca.
Zabawa „w bibliotekę”. Warto w tym miejscu dodać, że uwielbiają tę zabawę wszyscy: i dziewczęta, i chłopcy!
Rozmowy… Rozmowy… Rozmowy…
Wakacyjne zajęcia nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie wielu życzliwych nam osób. Na pierwszym miejscu wymienimy Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której członkowie nam zaufali oraz Panią Jolantę Kabat, twórczo wspierającą nasze inicjatywy. A dalej to już alfabetycznie… W organizacji zajęć pomagali i aktywnie w nich uczestniczyli: Danuta Kutyło, Marta Łobanowska, Ewelina Sawościan, Paweł Stańczak i Halina Świerzbin. Bardzo im dziękujemy.
Najważniejsze wydarzenia opisywałyśmy systematycznie na naszym koncie na Facebooku. Znajdziecie tam Państwo także wiele ciekawych zdjęć. Zapraszamy:
https://www.facebook.com/pages/Powiatowa-Biblioteka-Pedagogiczna-w-Go%C5%82dapi/1423166157993605?sk=reviews&ref=page_internal
Agnieszka Stańczak i Jadwiga Święcka