Prześwit troski w wychowaniu. Jesienno-zimowe warsztaty Szkoły dla Rodziców i Wychowawców w Żytkiejmach

Jest niewielką  wioską nieopodal trzech granic państwowych. Ale i w niej  rozbrzmiały treści o innych granicach, granicach w relacjach międzyludzkich. Zajęcia pierwszej części Szkoły dla Rodziców i Wychowawców rozpoczęły się u progu jesieni w Szkole Podstawowej w Żytkiejmach dzięki dofinansowaniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dubeninkach w roku 2024.

Warsztaty pod nazwą ŚWiT, czyli Świadome Wychowanie i Troska, odbywały się głównie w popołudniowe wtorki. Gwar, który wraz z dorosłymi pojawiał się w klasie o tej porze, świadczył o dialogowaniu, o zainteresowaniu i przeżywaniu tego, co ofiarują treści SdRiW.  Tak było: debatowano, prowadzono dialogi, odgrywano scenki, stawiano problemy i podejmowano próby ich rozwiązania, żartowano i śmiano się. Niektórym spotkaniom towarzyszyło zadziwienie.

24 listopada miało miejsce podsumowanie projektu, w którym uczestniczyły całe rodziny. To było spotkanie z Mikołajem w Sobolach, spotkanie ukazujące w jakim stopniu zaowocowały nauki wdrażane w czasie warsztatów. Radość przy wspólnym pieczeniu świątecznych pierników czy zabawach zimowych nie schodziła z twarzy zebranych. Z kolei na podsumowaniu zajęć, tu bez dzieci, uczestnicy nie chcieli się rozchodzić. Skupili się na wartościach, które niosą rodzinne gry i grali w planszówki!

Ich zdaniem realizowane treści pozwalają spojrzeć inaczej na dziecko i pokierować jego wychowaniem w taki sposób, by uniknęło kontaktu z uzależnieniami. I to jest prześwit, o który warto się zatroszczyć w wychowawczej edukacji.

Trenerka SdRiW Ewa Jurkiewicz

Powiązane artykuły