Kiedy „Miejscowości powiatu gołdapskiego”?

Pragnę przeprosić wszystkich zainteresowanych za opóźnienie w wydaniu książki. Jej treść jest już po korekcie i pracach redakcyjnych, a przed ostatnim czytaniem pdf (mającym wychwycić literówki i inne usterki), poprzedzającym skierowanie do druku.

Prace redakcyjne i korekta wymagają dużej precyzji, są pracochłonne i czasochłonne. Wychodziłem jednak z założenia, że ta swego rodzaju „Encyklopedia Gołdapska” musi być przygotowana perfekcyjnie, jako że służyć ma przez dziesięciolecia i wobec tego kilkumiesięczne opóźnienie wydania książki da się usprawiedliwić.

Na opóźnienie pojawienia się publikacji wpłynęła jednak głównie decyzja autora podjęta w roku bieżącym o znacznym poszerzeniu jej zawartości.

Książka została uzupełniona o dodatkowy rozdział oraz alfabetyczny wykaz (skorowidz) nazw miejscowości i miejsc zamieszkania na obszarze powiatu gołdapskiego na przestrzeni dziejów.

Wykaz obejmuje nazwy polskie, niemieckie, litewskie i rosyjskie w różnych ich formach, nie tylko kilkaset nazw głównych (polskich 386, niemieckich 528, litewskich 131, rosyjskich 84), ale też setki nazw obocznych.

Będzie to pierwsze tego typu pełne zestawienie nazw. Jego przygotowanie wymagało wielomiesięcznych, intensywnych i drobiazgowych prac autorskich. Zostały one zakończone pod koniec listopada 2024. Wykaz ten zajmie w książce około 100 stron.

Dlatego też ostatecznie książka „Miejscowości powiatu gołdapskiego” liczyć będzie ponad 960 stron. Wykaz nazw jest już po korekcie i po pracach redakcyjnych.

Liczę, że w początkach 2025 r. książka trafi do druku i w połowie pierwszego kwartału będzie dostępna dla zainteresowanych.

Poinformujemy wówczas o trybie i miejscach jej dystrybucji.

Przypomnę, że książka zawiera opis wszystkich miejscowości i miejsc zamieszkania na obszarze powiatu gołdapskiego do 1945 r.  oraz współczesnych granicach powiatu w podziale na dawne parafie ewangelickie: Gołdap Stary Kościół, Gołdap Nowy Kościół, Górne, Grabowo, Dubeninki, Żytkiejmy, Gawajty, Rominty Wielkie, Tołminkiejmy, Mehlkehmen, Banie Mazurskie, Żabin, Rogale oraz częściowo Kleszczewo, marginalnie zaś Kuty i Mieruniszki.

Publikacja zainicjowana została dla upamiętnienia jubileuszu dwusetlecia powiatu gołdapskiego oraz rocznicy utworzenia gmin samorządowych i odtworzenia powiatu. Dlatego też w aneksie zawarto wykaz nazwisk radnych i innych osób funkcyjnych gmin Banie Mazurskie, Dubeninki i Gołdap od 1990 r. oraz powiatu gołdapskiego od 2002 r. po obecną kadencję. Publikacja zawiera też wykaz sołtysów minionej i bieżącej kadencji.

Wydawcą książki jest Fundacja Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach.

Ciepło pozdrawiam

Jarosław Słoma

#SłomaZMazur #ŁączyNasGołdap

Powiązane artykuły