Historia w postaciach zapisana – skąd się biorą bohaterowie?

Od września klasa 3a z SP2 realizuje innowację pedagogiczną „Historia w postaciach zapisana”. Celem tych działań jest poznanie historii Polski poprzez losy ludzi, ukazanie dzieciom bohaterów innych niż internetowi idole.

Przez cały listopad poznawaliśmy ważne postaci z naszej historii. O niektórych dowiadywaliśmy się z podręcznika (sportowcy – olimpijczycy, nobliści, Fryderyk Chopin, Mikołaj Kopernik, Stanisław Moniuszko i in.) innych uczniom zaproponowała wychowawczyni. Uczniowie losowali postaci, o których częściowo samodzielnie częściowo z pomocą rodziców gromadzili informacje.

Potem w dowolnej formie prezentowali zdobytą wiedzę w klasie. Były prezentacje komputerowe, plakaty, albumy. Poznaliśmy losy m.in.: Inki, Witolda Pileckiego, Janusza Kusocińskiego, Ireny Sendlerowej, Józefa Bema, Ernesta Malinowskiego, grupy kryptologów, którzy złamali kod Enigmy, Tadeusza Kościuszki, Haliny Konopackiej, Krystyny Skarbek, Elżbiety Zawackiej, warszawskich powstańców.

Wszystkie postaci zrobiły na dzieciach wielkie wrażenie. Czasem zaskakiwały rzeczy oczywiste, np. to, że każdy wielki człowiek biegał kiedyś w krótkich spodenkach (lub spódniczce :), miał zwariowane pomysły, popełniał błędy, odnosił porażki. To upór, odwaga, wiara w ideały, miłość do ludzi i ojczyzny, okoliczności sprawiały, że stali się wielcy.

Tylko od nas zależy, czy tchórzostwo, lenistwo i egoizm ukształtuje nas jako ludzi, o których nikt nie będzie pamiętał, czy też, cytując Inkę, „zachowamy się jak trzeba” i staniemy się wzorem dla innych. Każdy z nas może zostać bohaterem, a drobne i pozornie nieznaczące czyny uczynią z nas wielkich ludzi.

SP nr 2

 


Aktualności

Powiązane artykuły