… by „Rok Kanta” nie był tylko jednorazowym wydarzeniem

O tym jak ważny jest Kant dla Gołdapi i regionu przekonaliśmy się już dawno, jednak dzisiejsza konferencja (a konkretnie pierwszy dzień spotkań) pozwalała na jeszcze większe ugruntowanie tego przeświadczenia. Spotkanie odbywało się w olszyńskiej, wypełnionej dziś do ostatniego miejsca, auli im. Anny Wasilewskiej.

Przed wystąpieniami prelegentów zaprezentowało się świetne trio jazzowe z własnymi adaptacjami utworów Bacha. Potem pokazany został krótki film o filozofie, w którym znalazło się również miejsce dla Gołdapi. M.in. udokumentowany został mural znajdujący się przy Lipowej i Okrężnej oraz pomnik poświęcony autorowi „Krytyki czystego rozumu”.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły prezentacje „kantianów” i dokumentów związanych z historią królewieckiego uniwersytetu. Wiele cennych archiwaliów znajduje się nie tylko w zbiorach olsztyńskiego Archiwum Państwowego, ale również w Archiwum Diecezji Warmińskiej.

Wystąpił też Jarosław Słoma, gołdapianin, radny województwa i propagator postaci Kanta w regionie. Jest zdania, by królewieckiego myśliciela upamiętnić szczególnie w Olsztynie, choćby w nazwie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Oprócz Jarosława Słomy Gołdap reprezentowali – przewodnicząca Rady Miejskiej Wioletta Anuszkiewicz, Zbigniew Mieruński, Mirosław Słapik i Jarosław Walc. Duże zainteresowanie wzbudziła przywieziona przez nich książka „Immanuel Kant – prekursor idei zjednoczenia” wydana przez Gołdapski Fundusz Lokalny i zredagowana przez Mirosława Słapika.

Kant jest ważny i ważne jest to, by „Rok Kanta” nie był tylko jednorazowym wydarzeniem, by był przyczynkiem do dalszych działań.

 

 

Powiązane artykuły