Uroczyste obchody stulecia Korpusu Ochrony Pogranicza w Gołdapi już się w sobotę (12 października) odbyły. Rozpoczęły się złożeniem wiązanek przed gołdapskim Pomnikiem Niepodległości z udziałem m.in. samorządowców oraz przedstawicieli służb mundurowych. Ważnym akcentem był udział Grup Rekonstrukcyjnych 24. Baonu KOP Sejny i Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Osowcu-Twierdzy.
Obecni byli goście spoza Gołdapi, m.in. były komendant SG, generał w stanie spoczynku – Leszek Elas oraz Piotr Iwat – prezes Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej.
Licznie zgromadzonych uczestników oficjalnie przywitał Piotr Kuśtowski – prezes Stowarzyszenia Byłych Funkcjonariuszy i Pracowników Straży Granicznej.
Piotr Bartoszuk przybliżył historię KOP, podkreślając wyjątkowe znaczenie tej organizacji nie tylko w aspekcie militarnym, ale również na rzecz rozwoju społeczności mieszkających przy wschodniej granicy RP przed drugą wojną światową. Warto przypomnieć, że za czasów PRL oficjalnie o tej formacji nie wspominano, m.in. dlatego, że chroniła nasz kraj przed zagrożeniem sowieckimi grupami terrorystycznymi.
Zebrani byli pod wrażeniem wystąpienia Sławomira Romanowskiego, prezesa Gołdapskiego Stowarzyszenia Historycznego „Archeo”, który zaprezentował jeden z cennych eksponatów ze swojej kolekcji – szablę oficerską, którą z okazji wyznaczenia na stanowisko dowódcy KOP otrzymał gen. Stanisław Zosik-Tessaro.
Z zainteresowaniem słuchało się opowieści przedstawicieli wspomnianych grup rekonstrukcyjnych, którzy przybyli na uroczystość w historycznych mundurach. Przed budynkiem można było obejrzeć wystawę historii KOP oraz prezentację sprzętu. Były też odznaczenia i wystąpienia gości.
Gołdapskie obchody stulecia KOP zakończono już nieoficjalnie – biesiadą pod wiatą w Łobodach.
Dobrze się stało, że Stowarzyszenie „Wisztyniec” przypomniało historię Korpusu Ochrony Pogranicza, choćby dlatego, że do tej pory nie we wszystkich szkołach na lekcjach historii o tej formacji się wspomina. Należy też docenić jej ogromne znaczenie w aspekcie obronności kraju.
Mimo to sobotnie obchody stulecia KOP nie doszłyby do skutku, gdyby nie sponsorzy:
Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej; Marbud. Przedsiębiorstwo Obsługi Inwestycji – Mariusz Szczepański; Zakład Ogólnobudowlany Słowikowscy s.c.; Z.E. WOLT – Sławomir Romanowski; Pracownia Inżynierska PI – Piotr Iwat; Zakład Budowalny – Andrysiewcz; Transport Ciężarowy – Piotr Witkowski; Bank Spółdzielczy w Olecku; dotacjedlasportu.pl; Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej; Restauracja „MATRIOSZKA” – Katarzyna Kuśtowska.
Dziękujemy:
Dyrekcji Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi za udostępnienie sali na uroczystość; Ewie Skierś-Judzewicz i Robertowi Magielnickiemu z oprawę muzyczną spotkania; Placówce Straży Granicznej w Gołdapi; Grupom Rekonstrukcyjnym: 24 Baonu KOP Sejny i Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Osowcu-Twierdzy za nieocenioną pomoc w organizacji uroczystości; Młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi za czynny udział w uroczystości; kolegom ze Stowarzyszenia Byłych Funkcjonariuszy i Pracowników Straży Granicznej „Wisztyniec”.
Zdjęcia – Piotr Gawlicki
Prezentacja:
https://prezi.com/view/BzbrZcuHaVMczUdZzOW6/
„Hej dziewczyno, hej niebogo
Jakieś wojsko idzie drogą
Schowaj pieniądze, schowaj zegarek
Kryj się kryj!
A ja myślałem że to śmieci
że to goofno z nieba leci
A to sowieci, sowieci
Kryj się, kryj”!
Jedyny i niepowtarzalny – Kazelot Staszewski!!