Poszukując pomysłów na inwestycje w nieruchomości, wiele osób rozważa licytacje komornicze. Można na nich kupić mieszkania, domy i działki, a także lokale komercyjne do prowadzenia działalności w okazyjnych cenach. Jest to zatem propozycja zarówno dla klientów prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jak jednak z niej skorzystać i czy stanowi ona rozwiązanie dla każdego? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi!
Z tego artykułu dowiesz się:
● na czym polega licytacja komornicza, ● jak kupić nieruchomość od komornika, ● kiedy taka inwestycja to dobre rozwiązanie. |
Chcę wziąć udział w licytacji – jak to zrobić?
Jeśli podjąłeś decyzję o zakupie nieruchomości od komornika, przede wszystkim sprawdź aktualne licytacje komornicze z interesującego Cię regionu. Wybierz spośród nich dom, mieszkanie, działkę lub grunt, a następnie:
- zapoznaj się z treścią księgi wieczystej – znajdziesz w niej kluczowe dane na temat nieruchomości dotyczące jej stanu prawnego, właścicieli, ewentualnych obciążeń i praw użytkowania, służebności czy dożywocia,
- umów się z komornikiem na oglądanie nieruchomości – dzięki temu upewnisz się w swoich zamiarach jej zakupu,
- wpłać wymagane wadium – stanowi ono warunek wzięcia udziału w licytacji,
- oszacuj swoje możliwości finansowe, aby wiedzieć, jaką cenę jesteś w stanie zaoferować.
⚠️ Pamiętaj!
Minimalna kwota, za jaką możesz kupić nieruchomość zostaje określona w sumie wywoławczej. W pierwszym terminie licytacji wynosi ona 3/4 oszacowanej wartości rynkowej, w drugim spada do 2/3. Ostateczna cena wynika jednak z przebiegu licytacji, liczby zainteresowanych oferentów oraz składanych przez nich ofert.
|
Czy licytacja komornicza to dobre rozwiązanie dla każdego inwestora?
Z uwagi na konieczność wpłacenia wadium i dokonania terminowej opłaty w przypadku wygrania licytacji na ten rodzaj inwestycji powinny zdecydować się osoby dysponujące wystarczającą ilością gotówki. Po dokonaniu przybicia i otrzymaniu z sądu pisma informującego o tym fakcie oferent ma dwa tygodnie na zapłatę całej kwoty.
⚠️ Ważne ⚠️
Istnieje możliwość wydłużenia terminu zapłaty. Wystarczy napisać odpowiedni wniosek, dzięki któremu można zyskać dodatkowy czas na zorganizowanie potrzebnych finansów i – na przykład – wziąć kredyt.
Licytacje komornicze nieruchomości mogą się zatem okazać trafnym wyborem dla wielu inwestorów – śledź na bieżąco pojawiające się obwieszczenia i spróbuj swoich sił jako oferent.
Artykuł sponsorowany