Jak działa amortyzacja degresywna i kiedy ją stosować?

Zużycie środków trwałych należących do firmy może być księgowane na różne sposoby – jednym z nich jest amortyzacja degresywna. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane głównie wtedy, gdy początkowa wartość środka trwałego jest wysoka, ale jej spadek następuje stosunkowo szybko. Co warto wiedzieć na ten temat?

Co to jest amortyzacja degresywna?

W przypadku księgowania środków trwałych wyróżnia się trzy główne metody: są nimi amortyzacja liniowa, amortyzacja naturalna i właśnie amortyzacja degresywna, określana również jako przyspieszona lub malejąca. Wszystkie z nich odznaczają się nieco inną specyfiką działania, co wpływa także na ich zastosowanie. Decyzja w kwestii wyboru konkretnej opcji powinna zależeć przede wszystkim od wartości środka trwałego i jej dynamiki w czasie – w razie wątpliwości warto skontaktować się z biurem rachunkowym.

Główną cechą wyróżniającą amortyzację degresywną jest większa wysokość odpisów amortyzacyjnych w początkowym okresie korzystania z danego środka trwałego. Jest to zatem opcja zalecana głównie tam, gdzie taka zmienność odpisów odzwierciedla szybki spadek wartości środków. Dotyczy to zwłaszcza sektorów, w których nieustannie pojawiają się nowe technologie, a środki trwałe są zużywane w szybkim tempie – np. w branży transportowej czy technologicznej, a także w niektórych dziedzinach przemysłu.

Jak działa amortyzacja degresywna?

Amortyzacja degresywna pozwala na odpisy w jednym z trzech okresów – miesięcznie, kwartalnie lub rocznie (jednorazowo). Warto pamiętać, że wybór w tym zakresie obowiązuje podatnika przez cały rok podatkowy. Jeśli natomiast chodzi o podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych, jest ona w każdym roku pomniejszana o sumę odpisów z roku poprzedniego. Wynik następnie mnoży się przez stawkę amortyzacyjną, określaną według ustawy o podatku dochodowym. Podatnik może w pewnym stopniu dostosować stawkę, podwyższając ją z użyciem współczynnika o maksymalnej wartości 2, co powoduje jednocześnie skrócenie okresu amortyzacji.

Jeśli podatnik zdecydował się na zmianę stawki amortyzacyjnej, po pewnym czasie może dojść do sytuacji, w której odpisy dokonywane metodą degresywną są niższe niż przy użyciu metody liniowej. W takim przypadku podatnik jest zobowiązany do zastosowania amortyzacji liniowej.

Kiedy warto zastosować amortyzację degresywną?

Co do zasady, amortyzacja degresywna jest stosowana w przypadku środków trwałych ulegających szybszemu zużyciu w początkowych okresach użytkowania. Dotyczy to m.in. pojazdów i intensywnie eksploatowanych urządzeń przemysłowych. Przyjęcie tej metody pozwala w pewnym stopniu skompensować późniejszy wzrost kosztów utrzymania i eksploatacji, który może wynikać np. z potrzeby częstszego wykonywania napraw.

Należy pamiętać, że amortyzacja degresywna jest dostępna jedynie w przypadku określonych kategorii środków trwałych. Ich wykaz pokrywa się jednak z typami środków trwałych, przy których przedsiębiorcy mogą najbardziej skorzystać na zastosowaniu tej metody. Są to m.in. maszyny, urządzenia przemysłowe i pojazdy – podział jest wyznaczany według kategorii w ramach Klasyfikacji Środków Trwałych.


Porady

Powiązane artykuły