Studium wykonalności – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

na biurku leżą dokumenty z wykresami i tablet

Studium wykonalności polega na ocenie i analizie potencjału danego przedsięwzięcia. Jest wykonywane zarówno na potrzeby wewnętrzne firm, jak też dla pozyskania dotacji, kredytu czy inwestora. To złożony proces uwzględniający analizę wielu czynników i mający odpowiedzieć na pytanie, czy projekt ma szansę powodzenia. Na czym polega i dlaczego warto wykonać studium wykonalności?

Studium wykonalności czy biznesplan?

Często pojęcia studium wykonalności i biznesplan stosuje się wręcz zamiennie ze sobą, lecz w praktyce są to dwa różne procesy. Biznesplan skupia się na konkretnych sposobach realizacji założeń, natomiast studium wykonalności ma określić, czy dany projekt ma w ogóle racjonalne uzasadnienie. Sprawdzana jest jego logika pod kątem finansowym lub społecznym. Określa się możliwości jego wykonania, a także ewentualne ograniczenia. Pod uwagę brane są czynniki ekonomiczne, prawne, technologiczne, operacyjne, a także czas potrzebny na realizację założeń. Z tego powodu konieczne jest, aby studium wykonalności zostało przeprowadzone przez specjalistów, którzy w swoich pracach wezmą pod uwagę najnowszą wiedzę z tych obszarów oraz dokonają rzetelnych analiz w oparciu o rzeczywiste dane. Z usługi takiej możesz skorzystać tutaj https://volante.pl/.

Struktura planu działania

Plan działania podczas opracowywania studium wykonalności może różnić się w zależności od charakteru działalności przedsiębiorstwa, a także celu jego przeprowadzania. Standardowo jednak w pracach takich uwzględnia się:

  • Przygotowanie szczegółowego opisu działalności przedsiębiorstwa,
  • Analizę organizacyjną firmy, strukturę prawną, stan finansów, a także działalność marketingową,
  • Analizę SWOT, która pozwala poznać mocne i słabe strony przedsiębiorstwa, a także możliwe szanse i zagrożenia na rynku,
  • Opis przedsięwzięcia i jego celów,
  • Plan organizacyjny, techniczny i marketingowy realizacji projektu,
  • Plan finansowy oraz możliwości realizacji celu finansowego.

Dlaczego warto zdecydować się na studium wykonalności?

Różne instytucje i podmioty mogą wymagać od przedsiębiorcy innego rodzaju dokumentów, przygotowanych w oparciu o różne standardy. Konieczne może być też np. przygotowanie wyceny przedsiębiorstwa (https://volante.pl/wycena-przedsiebiorstwa/). Samodzielne stworzenie odpowiedniej dokumentacji do pozyskania finansowania od inwestora lub banku mogłoby być wymagające i czasochłonne, ponieważ wymaga aktualnej wiedzy z różnych dziedzin. Warto również zdecydować się na studium wykonalności na potrzeby wewnętrzne firmy. Ocena własnego projektu bywa subiektywna i niekiedy pomija ważne aspekty, mogące uniemożliwić jego realizację. Decydując się na taką usługę, masz pewność, że podczas oceny racjonalności wzięte pod uwagę zostały wszystkie aspekty działalności i uwarunkowania rynkowe.


Porady

Powiązane artykuły