Jubileuszowy V Hybryda Kultur Festiwal za nami

Wczoraj w sali widowiskowej Domu Kultury odbyła się piąta edycja Festiwalu „Hybryda Kultur”, wydarzenia, które prezentuje artystów inspirujących się pieśnią tradycyjną i ludową, którą hybrydują ze współczesną muzyką i instrumentalistyką.

Kolejną odsłonę festiwalu uświetnił występ dwóch formacji muzycznych to jest Duetu Betley | Cicha oraz jubileuszowego X Projektu Arboretum, który wystąpił z edycją „Łek”.

Projekt Arboretum, to wydarzenie, które od lat przemierza w swojej muzyczno-słownej opowieści tereny dawnej i obecnej Rzeczypospolitej, sięgając do pisanych i zachowanych w przekazie ustnym pieśni i dziejów mieszkańców m.in. Mazur, Warmii, Suwalszczyzny i Kurpiów. Edycja „Łek” zadedykowana była kulturze i tradycji miasta Łek (obecnie Ełk) i dawnego powiatu ełeckiego. Na repertuar złożyło się dziesięć hybrydowych, współczesnych aranżacji pieśni tradycyjnych, tańców, zaśpiewanych przez Olę Turkiewicz, polsko-kanadyjską kompozytorkę i wokalistkę twórcę takich wydarzeń jak Koncert Niepodległości (który po raz trzeci zaprezentowany zostanie w Gołdapi w dniu 1 sierpnia), Festiwalu „Hybryda Kultur”, jak i samego Projektu Arboretum. Utwory zaprezentowane przez zespół Projekt Arboretum poprzedziły baśniowo-historyczne narracje ukazujące historię i życie na dawnych Mazurach Garbatych, które poprowadził aktor Robert Czebotar.

Tworzące Duet | Cicha artystki, to dwie ważne postaci polskiej sceny etnicznej. To dwie indywidualności sceniczne – dwa muzyczne światy. Łączą je pasja współbrzmienia różnych odcieni ludzkiego głosu i instrumentów perkusyjnych i pasja wyrażania najgłębszych emocji poprzez etniczną

Inspiracją wczorajszego występu Patrycji Betley i Karoliny Cichej była muzyka i kultura wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej, a także kultura Tatarów Krymskich. W występu obu zespołów usłyszeliśmy kompozycje do poezji polskich poetów m.in. Adama Asnyka, Czesława Miłosza i Leopolda Staffa.

DK w Gołdapi


Aktualności

Powiązane artykuły