Czy pamiętamy o Tatyzie?

Jest co prawda w Gołdapi ulica Tatyzy, ale są problemy z odnalezieniem miejsca, gdzie przed laty upamiętniono jego kaźń. Tuż przy drodze do Jurkiszek stał kiedyś krzyż z tablicą i napisem: „Tu został zamordowany przez Niemców hitlerowskich w roku 1943 Tatyza Stanisław jeniec wojenny WP z 1939 r.”.

Do krzyża z rowu przydrożnego prowadziły schodki. Krzyża teraz nie widać i trudno jest wskazać to miejsce, choć może źle szukam. Czy są to te schodki, które sfotografowałem? Było to na pewno na tym odcinku drogi.

Mimo to należy, moim zdaniem, wracać do tej postaci, gdyż był to żołnierz Wojska Polskiego pracujący w Gołdapi w czasie wojny jako niewolnik. Zwracam się tu nie tylko do harcerzy, ale do szkół i samorządów.

Przypominam zatem tekst z wpisu sprzed dziesięciu lat:

Wizyta trzech gołdapskich harcerzy, którzy poszukiwali szerszych informacji o Stanisławie Tatyzie dała nam pretekst do przypomnienia informacji o tym gołdapskim bohaterze, którą przed laty w prasie lokalnej zamieścił Mieczysław Tanajewski.

Spotkał się wtedy z dwoma gołdapianami, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń, konkretnie kaźni Stanisława Tatyrczy, bo ich zdaniem tak się ów niewolnik nazywał.

Wspomniani gołdapianie, to Stanisław Andrukajtys (niegdyś pracownik gołdapskiego POM) i Leon Zubrzycki.

Mieczysław Tanajewski dzięki informacjom od nich uzyskanym rozwiewa drugi mit – jakoby Stanisław Tatyrcza powieszony został za kontakty seksualne z Niemką.

Stanisław Tatyrcza pochodził z Wołkowyska i z trzema dziewczętami pracował w pralni Franza Galinata, która znajdowała się wtedy przy dzisiejszej ulicy Wąskiej. Podobno trafiały tu nawet obrusy z rezydencji Goeringa.

Właściciel jako gość porywczy pewnego razu zaczął okładać Tatyrczę trzepaczką za to, że ten niby ociągał się w pracy. Tatyrcza stawiał opór i obaj upadli na ziemię.

Tatyrczę stracono przy szosie do Żytkiejm. Odbywało się to w pełnej grozy oprawie – z gestapowcami, policją, psami i erkaemami.

Postawiono w tym miejscu po wojnie płytę z inskrypcją: „Tu został zamordowany przez Niemców hitlerowskich w roku 1943 Tatyza Stanisław jeniec wojenny WP z 1939 r.”.

Dodatkowo gołdapianie upamiętnili Stanisława Tatyrczę nadając jednej z ulic jego imię.

 

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Czy pamiętamy o Tatyzie?

  1. anonim

    krzyż stał 50-100 metrów przed budynkiem

  2. Wstyd!

    Odnosząc się do zarobków sekretarz gminy rawinis – to jest SKANDAL!!!

  3. Gołdapianka

    Proszę umożliwić komentowanie artykułu o zarobkach Anny R. Obok takiej informacji nie można przejść obojętnie