Kulminacyjnym punktem było puszczenie wianków na wodę

W sobotę w pięknej scenerii jeziora Przerośl, z którego wypływa rzeka Bludzia odbył się już po raz trzynasty piknik pod hasłem – „Noc świętojańska nad Bludzianką”.

Pogoda nam super dopisała, było ciepło i słonecznie, ewidentnie św. Jan pogodę nam wyprosił. I tym razem było to prawdziwe spotkanie ludzi wielu zakątków i kultur północno-wschodniej Polski, ponieważ przybyli na nie ludzie z gminy Dubeninki, powiatów gołdapskiego i oleckiego oraz wielu z sąsiedniej Suwalszczyzny.

Nasze sobótkowe spotkanie rozpoczął zespół „Rominczanie”, który zaprosił do najważniejszej części wydarzenia – wicia wianków. Wito wianki dla własnej przyjemności, ale też na konkurs na najpiękniejszy wianek. Chętnych nie brakowało – w konkursie wzięło udział 36 osób: dorosłych, dzieci i młodzieży.

Najpiękniejsze wianki wyłoniło powołane przez organizatora jury. Osoby, które je uwinęły otrzymały nagrody, ale każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy upominek. Podczas wicia wianków zaproszone i rodzime zespoły umilały nam czas, śpiewając tradycyjne pieśni naszego regionu. Były to: „Jezioranki” i „Szuwarki” z Wiżajn, „Znaroku” i kapela „Przeroślaki” z Przerośli, zespół „Prząśniczki” z Kowal Oleckich, kapela „Onegdaj” z Filipowa, zespół „Bobolanie” z Dubeninek.

Atrakcją spotkania był występ grupy tanecznej „Zumba power”, działający przy Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach, który zaprezentował swój program oraz warsztaty śpiewu tradycyjnego, połączonego z tańcem. Prowadziła je pani Małgorzata Makowska, harmonistka i śpiewaczka z Suwalszczyzny. Grając na harmonii pedałowej, zaprosiła wiele osób do wspólnego śpiewania i tańca.

Kulminacyjnym punktem było puszczenie wianków na wodę. Zapoczątkował go korowód z pochodniami i śpiewem, wędrujący w kierunku jeziora. Podczas puszczania wianków zespół „Znaroku” zaśpiewał piękną pieśń o św. Janie. Widok na jezioro z pływającymi wianuszkami naprawdę robił wrażenie.

W tym miejscu chciałabym też podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji sobótkowego spotkania: wójtowi gminy Dubeninki i Gminnemu Centrum Kultury za wypożyczenie sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia dzisiejszego naszego spotkania i przygotowania miejsca na plaży w Kiepojciach.

Szczególnie też chcę podziękować wszystkim paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, a także ich rodzinom, zespołowi „Bobolanie”, którzy współorganizowali nasze piknikowe spotkanie. Dziękujemy także sponsorom – Gminie Dubeninki i Powiatowi Gołdapskiemu, którzy dofinansowali nasze przedsięwzięcie w ramach projektu „Skarbnica rominczańskich pieśni i zwyczajów – uczymy się i uczymy innych”.

Bożena Buza

Powiązane artykuły