Nie daj się wykorzystać przez bank

Mimo dużej uwagi poświęconej zawarciu umowy kredytowej, zgłębianiu wiedzy na temat zastosowanych mechanizmów rozliczeń i naliczania odsetek możemy jako laicy, kredytobiorcy nie zorientować się, iż bank nadużywa swoich uprawnień w zakresie kreowania oprocentowania kredytu. Tak właśnie stało się z powszechnym poparciem wysokości rat kredytu o wskaźnik WIBOR. 

Nieuczciwe zapisy o WIBOR

Kredytobiorcy, których raty drastycznie wzrosły wraz ze zmianą stóp procentowych, wskaźnika WIBOR od którego uzależnione jest zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych mogą dochodzić unieważnienia zapisów, jakie uznano za nieuczciwe. Pozew złożyć może każdy kredytobiorca, który spełnia przesłanki unieważnienia zapisów sprzecznych z prawem, zasadami współżycia społecznego. Każdy WIBOR pozew powinien zostać gruntownie przeanalizowany i zredagowany w oparciu o mocne argumenty, które przed sądem można udowodnić. Nadużycia banków to coraz częstszy powód z jakiego kredytobiorcy trafiają do sądu dochodząc sprawiedliwości. Jak się okazuje możliwość ta daje spore korzyści, gdyż nagłe zmiany stóp procentowych obciążały wyłącznie kredytobiorców, banki natomiast jednostronnie doskonale zabezpieczyć swój interes poprzez zapisy niedozwolone. Dziś z tego tytułu można wnosić roszczenie unieważnienia zarówno części umowy kredytowej dotyczącej sposobu naliczania odsetek, jak i całego kredytu.

Pomoc nie tylko dla frankowiczów

Jak się okazuje na klauzulach abuzywnych mogą skorzystać nie tylko frankowicze, ale również kredytobiorcy złotówki, których raty mocno podrożały wraz z podwyżką stop procentowych WIBOR. Póki co powództwa o unieważnienie zapisów abuzywnych dotyczących WIBOR nie są tak powszechne jak roszczenia frankowiczów, to jednak sytuacja się zmienia. Pierwsze pozwy i wyroki w sprawie WIBOR i zapisów naruszających porządek prawny w związku z zastosowaniem WIBOR w umowie kredytu hipotecznego zapadły w 2018 roku. Sukcesywnie rośnie ilość spraw sądowych, wyroków a przede wszystkim świadomości kredytobiorców, iż zapisy w ich umowach kredytowych są nieuczciwe i nielegalne.

Wsparcie dla złotówkowiczów

Realnym wsparciem w podjęciu decyzji o powództwie są darmowe analizy umów kredytowych realizowane przez szereg kancelarii prawnych, jak też nieodpłatne narzędzia internetowe jak kalkulatory WIBOR, dzięki którym można obliczyć korzyści z wygranej sprawy z bankiem przed sądem. Temat wskaźnika WIBOR jest coraz częściej i szerzej komentowany przez środowisko prawnicze, a kredytobiorcy uprawnieni do powództwa usunięcia WIBOR z umowy stanowią niemałą grupę klientów.

Koszty powództwa

Poza kosztami sporządzenia pozwu, porady prawnej, analizy dokumentów warto zwrócić uwagę na koszty sądowe. Na starcie kredytobiorca uiścić zobowiązany jest opłatę sądową od pozwu w kwocie tysiąca złotych. Kolejno pobierane są opłaty za pełnomocnictwo, zabezpieczenie roszczenia itp. W razie wygranej koszty te musi zwrócić kredytobiorcy bank. Wyjątkiem są koszty związane ze wsparciem prawnika. W razie przegranej natomiast trzeba liczyć się z poniesieniem kosztów własnych, jak również kosztów zasądzanych przez sąd na poczet banku.

 


Aktualności

Powiązane artykuły