Jakie drabiny ewakuacyjne montuje się w budynkach?

Drabina ewakuacyjna służy do bezpiecznego opuszczania budynków w przypadku zagrożenia, takiego jak pożar lub inne sytuacje, które uniemożliwia korzystanie z głównych dróg ewakuacyjnych.

Drabiny ewakuacyjne są zazwyczaj montowane na zewnątrz budynków w miejscach łatwo dostępnych w razie potrzeby dla każdej osoby przebywającej w środku. Są istotnym elementem bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej, dlatego warto o nich pomyśleć na etapie budowy. Co powinno się wiedzieć o drabinach ewakuacyjnych? Jakie są ich rodzaje?

  1. Drabina ewakuacyjna bez kosza ochronnego
  2. Drabiny ewakuacyjne z koszem ochronnym
  3. Drabiny mocowane do budynków o wysokości powyżej 10 m

Montaż drabin ewakuacyjnych ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w różnych budynkach. Wykorzystuje się je przede wszystkim w wysokiej zabudowie, by uniknąć sytuacji, w której osoby przebywające w budynku nie będą miały drogi ucieczki np. z powodu pożaru. Drabiny pionowe mocowane do zewnętrznej ściany domu, biurowca lub innego budynku ograniczają ryzyko, że pożar będzie mieć ofiary wśród ludzi. Dowiedz się więcej o drabinach ewakuacyjnych, ich typach oraz sposobie mocowania do budynku.

Drabina ewakuacyjna bez kosza ochronnego

Drabina ewakuacyjna bez kosza ochronnego może być montowana do wysokości 3 m od poziomu gruntu. Ze względu na brak dodatkowego zabezpieczenia dla użytkownika upadek z drabiny bez kosza na większej wysokości mógłby skończyć się śmiercią lub poważnymi uszkodzeniami ciała. Cechą charakterystyczną drabiny tego typu jest możliwość zmiany każdego elementu, z którego się składa. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia szczebli np. przez warunki atmosferyczne, bez przeszkód można je zdjąć i wymienić na zupełnie nowe. Co więcej, odległość drabiny od gruntu może sięgać zarówno 2,5 m, jak i 2,7 m, gdyż konstrukcję można zmontować na dowolną wysokość.

Drabiny ewakuacyjne z koszem ochronnym

Drabina z koszem ewakuacyjnym jest wymagana w przypadku odległości od gruntu o wysokości 3-10 m. Taka drabina może prowadzić np. do wysokiego komina, wieży z nadajnikiem lub innej konstrukcji, która wymaga okresowych przeglądów i prac konserwacyjnych. Konstrukcje z koszem umożliwiają bezpieczne wejście na dużą wysokość, gdyż kosz skutecznie ogranicza ryzyko odpadnięcia od drabiny i upadku. Drabiny techniczne z koszem często wykorzystuje się w elektrowniach, kopalniach, a także w ciepłowniach. Można montować je także na halach i magazynach, które wymagają przygotowania bezpiecznej drogi do wchodzenia na dach, a także na silosach zbożowych.

Drabiny mocowane do budynków o wysokości powyżej 10 m

W przypadku drabin, które prowadzą na wysokość powyżej 10 metrów od gruntu, powinno się montować nie tylko kosz asekuracyjny, ale i spoczniki. Spoczniki mogą znajdować się zarówno w formie stałej w drabinach dwubiegowych, jak i w formie składanej klapy wewnątrz kosza ochronnego mocowanego do drabiny jednobiegowej. Typ spocznika i rodzaj drabiny o tej wysokości dopasowuje się do rodzaju budynku. Przykładowo, drabina dwubiegowa sprawdza się w przypadku wysokich budynków mieszkalnych, a jednobiegowa w przypadku kominów i silosów.

Więcej dowiesz się na https://fixosystem.pl/

Drabina mocowana do elewacji budynku lub zewnętrznej ściany elewatora, silosa itp. to skuteczna forma zabezpieczenia osób przebywających w budynku lub przeprowadzających prace konserwacyjne. Dzięki drabinie zamontowanej na stałe nie trzeba za każdym razem rozstawiać drabiny składanej, która cechuje się niższym poziomem bezpieczeństwa i mniejszą stabilnością. Pod tym względem drabina ewakuacyjna jest niezastąpiona.


Aktualności

Powiązane artykuły