Czym zajmuje się pielęgniarka?

Pielęgniarka jest samodzielnym zawodem medycznym – bada, diagnozuje, wykonuje zabiegi. Dawniej zawód pielęgniarki wykonywały głównie kobiety, lecz współcześnie coraz więcej mężczyzn decyduje się na studia na kierunku pielęgniarstwo. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

Czym zajmuje się pielęgniarka? 

Pielęgniarka jest osobą, która posiada wykształcenie medyczne oraz zajmuje się udzielaniem podstawowej opieki zdrowotnej pacjentom. Pielęgniarki pracują w szpitalach, domach opieki, czy domach pacjentów. W zawodzie pielęgniarki istotne jest to, że mają one duży kontakt z pacjentem. Bardzo często zaspokajają podstawowe potrzeby zdrowotne, takie jak podawanie leków, kroplówek czy zastrzyków. Coraz częściej w zawodach pielęgniarki pojawia się wykonywanie takich badań jak USG oraz EKG. Poza tym pielęgniarki pomagają w koordynowaniu opieki zdrowotnej przez przekazywanie pacjentom informacji odnośnie choroby, leczenia oraz rehabilitacji.

W dzisiejszych czasach pielęgniarka jest samodzielnym zawodem medycznym. Zajmuje się badaniem oraz zlecaniem badań z krwi, diagnozuje, natomiast zadania pielęgnacyjne przejmują opiekunowi medyczni. Starzejące się społeczeństwo wymusza na pielęgniarkach rozszerzanie kwalifikacji, a prestiż tego zawodu ciągle rośnie.

Jakie predyspozycje do wykonywania zawodu pielęgniarki musi mieć dana osoba?

Pielęgniarki pracują z ludźmi, więc powinny być komunikatywne. Poza tym w tym zawodzie ważna jest empatia oraz odpowiednia kultura osobista. Pielęgniarka musi również posiadać dużą wiedzę z różnych obszarów nauki oraz musi potrafić się szybko uczyć. Pielęgniarkę powinno również cechować to, czy potrafi radzić sobie nawet w trudnych sytuacjach, w których stawką może być ludzkie życie.

Pielęgniarki są najliczniejszą grupą wśród zawodów medycznych, w trakcie COVID-19 można było się przekonać jak świetnie są zorganizowane.

Zawód pielęgniarek i położnych w Polsce

Przede wszystkim pielęgniarki muszą otrzymać prawo do wykonywania zawodu, żeby mogły pracować. Izba pielęgniarek wydaje numer wykonywania zawodu, który pozwala na pracę w zawodzie. Pielęgniarki często kończą studia magisterskie, a później dalej kształcą się na studiach podyplomowych. Dzięki temu można mieć pewność, że otrzyma się odpowiednią pomoc. Dodatkowo pielęgniarki, które posiadają kilkuletnie doświadczenie mogą prowadzić samodzielną działalność, która polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Jakie perspektywy do podjęcia pracy mają pielęgniarki?

Obecnie osoby posiadające uprawnienia do zawodu pielęgniarki w dalszym ciągu się kształcą oraz rozszerzają uprawnienia. Coraz częściej zdarza się, że to właśnie pielęgniarki przejmują wiele obowiązków lekarzy POZ. Obserwuje się też, że często brakuje lekarzy na prowincjach. Z czasem to właśnie tam pojawią się gabinety pielęgniarskie, które mają zastąpić lekarzy. Prawdopodobnie pielęgniarki i położne przejmą podstawową opiekę zdrowotną, z której korzysta naprawdę wiele Polaków. Obecne pielęgniarstwo jest czymś innym niż to, z czym mierzyli się nasi dziadkowie.

Zmiany w zawodzie pielęgniarki

Coraz częściej zdarza się, że mężczyźni rozpoczynają dodatkowe studia pielęgniarskie, posiadając już tytuł ratownika medycznego. Zapotrzebowanie na pielęgniarski spowodowało wydłużenie się długości życia. Wiele uczelni decyduje się na otwarcie nowego kierunku, jakim jest pielęgniarstwo na swoich wydziałach. Historia pielęgniarstwa liczy około 200 lat. Opracowane zostało wiele standardów opieki pielęgniarskiej, które sprawiły, że zawód ten stał się profesjonalny.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły