Precyzyjne cięcie laserem ma zastosowanie w wielu branżach. Chociaż sam proces może wydawać się bardzo prosty, to jednak stoi za nim projekt cyfrowy i zaawansowana technologia. Dzięki temu właśnie samo cięcie jest tak precyzyjne, szybkie i powtarzalne. Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
- Czym jest cięcie laserem?
- Co jest potrzebne do cięcia laserem?
- Jakie materiały nadają się do cięcia laserowego?
- Gdzie stosuje się cięcie laserowe?
W zasadzie dzisiaj cięcie laserem jest stosowane niemal wszędzie. To jedna z najlepszych metod na uzyskanie precyzyjnego wzoru zgodnego z projektem komputerowym.
Czym jest cięcie laserem?
Cały proces obróbki materiałów tym sposobem wykorzystuje wiązkę laserową. To inaczej skoncentrowany promień świetlny wytwarzający ogromną energię skierowaną w niewielki punkt na obszarze obrabianym. Cięcie laserowe powoduje lokalne stopienie materiału, a nawet jego całkowite odparowanie. Jest to konieczne to uzyskania precyzyjnej obróbki wzdłuż określonej ścieżki.
Co jest potrzebne do cięcia laserem?
Niezbędnym elementem do cięcia laserowego jest sam laser, czyli generator. Urządzenie to odpowiada za emisję skoncentrowanych cząstek światła. Gorący promień lasera jest skupiony i prowadzony na wskazany obszar dzięki zespołowi optycznemu. W trakcie procesu cięcia głowica porusza się po wyznaczonym obszarze materiału. Kluczowe znaczenie w całym procesie ma też napęd, bez którego niemożliwe byłoby np. laserowe cięcie blach na sporych powierzchniach. Obróbka materiałów odbywa się na stole roboczym, który służy jednocześnie do podtrzymania tworzyw sztucznych, metali czy szkła oraz ograniczenia obszaru działania.
Jakie materiały nadają się do cięcia laserowego?
Aktualnie cięcie laserem wykracza poza stal nierdzewną czy inne materiały wykonane z metalu. Oprócz cięcia metali specjaliści realizują obróbkę:
- stali węglowej;
- tworzyw sztucznych;
- szkła;
- drewna;
- papieru;
- skór;
- tkanin;
- folii metalowych.
To pozwala na wykorzystanie lasera w ogromnej ilości branż, bez konieczności realizacji obróbki końcowej. Jak wskazują specjaliści z cut story, cały proces może zakończyć się na cięciu laserem bez dodatkowych modyfikacji.
Gdzie stosuje się cięcie laserowe?
Zastosowanie laserowego cięcia jest wręcz nieograniczone. Dzisiaj korzystają z niego branże:
- metalurgiczna;
- elektryczna;
- medyczna;
- tekstylna i odzieżowa;
- reklamowa;
- graficzna.
Nie można się temu dziwić, ponieważ cały proces jest powtarzalny i szybki. Laserowe cięcie blach, czy tworzenie wzorów na tworzywach sztucznych realizowane jest bezpiecznie i w warunkach kontrolowanych. Klient ma pewność, że gotowy produkt będzie w 100% spójny z wcześniej zaproponowanym projektem. To natomiast przekłada się na zadowolenie klientów i zwiększenie zysków.