Od Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” otrzymaliśmy kolejny ranking. Tym razem obejmujący kilka kategorii związanych z funkcjonowaniem samorządów, czyli: sukces finansowy, sukces ekonomiczny, sukces infrastruktury i sukces społeczny. Jest to podsumowanie ostatniej kadencji, tyle że bez danych z 2023 roku. Tytuł rankingu „Sukces mijającej kadencji”.
Wymieniając miejsca Gołdapi w poszczególnych kategoriach rankingu posłużymy się cytatami, w których omawiane są kryteria. Jest to jednocześnie kategoria miast powiatowych. W Polsce mamy 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu (te ujęto w osobnym rankingu).
Sukces finansowy
Tu (w kategorii miast powiatowych) Gołdap znalazła się na 121 miejscu pośród 267 miejsc (kadencja 2013-2017 – 266 miejsce, kadencja 2009-2013 – miejsce 112).
W tej kategorii brano pod uwagę:
– zmianę wielkości budżetu w przeliczeniu na 1 mieszkańca w latach 2017–2022. Pod uwagę bierzemy wszystkie potencjalne (tzn. uwzględniające skutki obniżek podatków lokalnych) dochody oprócz dotacji celowych i po odjęciu przekazywanych przez gminy składek na tzw. podatek janosikowy.
Sukces ekonomiczny
W tej kategorii Gołdap znalazła się 241 miejscu (kadencja 2013-2017 – 248 miejsce, kadencja 2009-2013 – miejsce 172).
Brano pod uwagę:
– zmianę odsetka zarejestrowanych bezrobotnych (2017–2022);
– liczbę nowo zarejestrowanych (w latach 2018–2022) prywatnych podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców;
– liczbę nowo zarejestrowanych (w latach 2018–2022) podmiotów gospodarczych działających w sferze wysokiej techniki oraz usług high-tech w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (posłużyliśmy się tu stosowaną przez GUS definicją sfery wysokiej techniki i usług high-tech, ze względu na jej obszerność nie przytaczamy jej tutaj w całości);
– zmianę wielkości dochodów z CIT przeliczonych na mieszkańca w latach 2017–2022;
– zmianę wielkości bazy podatkowej podatku od nieruchomości od osób prawnych w latach 2017–2022 w przeliczeniu na mieszkańca (nowe inwestycje gospodarcze zwiększają powierzchnię nieruchomości objętych tym podatkiem, a zatem zwiększają bazę podatkową).
Sukces infrastrukturalny
W tej kategorii Gołdap znalazła się na 110 miejscu (kadencja 2013-217 – 110 miejsce, kadencja 2009-2013 – miejsce 23).
Brano pod uwagę:
–wielkość wydatków finansowanych z dotacji z unijnych programów operacyjnych – łączna kwota z lat 2018–2022 (uwaga: w przypadku miast na prawach powiatu oprócz danych odnoszących się do budżetów samorządowych
pod uwagę zostały wzięte informacje pochodzące z przeprowadzanych corocznie przez „Wspólnotę” ankiet odnoszących się do środków pozyskiwanych przez spółki komunalne);
– powierzchnię użytkową nowych mieszkań oddanych do użytku;
– liczbę metrów kwadratowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (łącznie w latach 2018–2022);
– przyrost odsetka mieszkańców podłączonych do oczyszczalni ścieków w latach 2017–2022 (uwaga: wskaźnik został
uwzględniony tylko w kategorii miasteczek i gmin wiejskich);
– przyrost odsetka mieszkańców w mieszkaniach podłączonych do kanalizacji komunalnej (w latach 2017–2021) (uwaga: wskaźnik został uwzględniony tylko w kategorii miasteczek i gmin wiejskich);
– przyrost długości ścieżek rowerowych w latach 2017–2022;
– udział odpadów zebranych selektywnie w relacji do ogółu zebranych odpadów komunalnych (dane za rok 2022),
– bilans nasadzeń drzew (suma nasadzeń minus suma ubytków w latach 2018–2022 na km kw.)
(uwaga: wskaźnik został uwzględniony tylko w kategorii miast wojewódzkich i innych miast na prawach powiatu).
Sukces społeczny
W tej kategorii Gołdap jest na 212 miejscu (kadencja 2013-2017 – 224 miejsce, kadencja 2009-2013 – miejsce 176).
Brano pod uwagę:
– wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku – średnią z egzaminu z języka polskiego i matematyki w sesji głównej (porównanie z danymi sprzed reformy likwidującej gimnazja, gdy uczniowie pisali egzamin szóstoklasisty, okazało się problematyczne, dlatego uwzględniamy tylko dane z ostatniego roku objętego analizą);
– zmianę odsetka dzieci w wieku 1–3 lata objętych opieką żłobkową w latach 2016–2021 (dane obejmują także kluby dziecięce oraz dzieci w wieku 3 lata i młodsze w przedszkolach, punktach przedszkolnych, zespołach wychowania przedszkolnego oraz w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych);
– liczbę mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców w latach 2018–2022;
– wydatki budżetowe ponoszone na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu (rozdział 90005), ochronę gleby i wód podziemnych (rozdział 90006), zmniejszenie hałasu i wibracji (rozdział 90007) oraz ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazu (rozdział 90008) (suma z lat 2018–2022 w przeliczeniu na mieszkańca);
– dopłaty do kosztów funkcjonowania transportu zbiorowego ponoszonych przez budżety samorządowe w przeliczeniu na mieszkańca (suma z lat 2018–2022) (uwaga: wskaźnik został uwzględniony tylko w kategorii miast wojewódzkich i innych miast na prawach powiatu).
Sukces ogólnie
Ogólnie Gołdap znalazła się w tym rankingu na 202 miejscu (kadencja 2013-2017 – 265 miejsce, kadencja 2009-2013 – miejsce 90).
Ranking w całości:
ZPL obciążył budżet dość poważnie… Sam pomysł był bardzo dobry, ale realizacja niestety fatalna. Inna sprawa, że nie trzeba rankingu, żeby zauważyć, że w Gołdapi nie ma dobrego zarządzania, nowych firm (czyt. miejsc pracy) nie przybywa, perspektyw brak, ludzie wyjeżdżają za granicę do pracy (tego w statystykach próżno szukać).
Poza tematem.. czy goldap.org.pl planuje organizację debatę kandydatów na burmistrza jak już poznamy ostateczną listę kandydatów? Wielu z nas widziało rozmowy konkurencyjnej redakcji, ale są one w większości nijakie, często kandydaci odpowiadali w stylu „podejmiemy kroki, przeanalizujemy”. Od przyszłego burmistrza oczekiwałbym konkretów, a nie nastawienia „pożyjemy zobaczymy”.
Przygotowuję wywiady… Raczej nie warto ich „kumulować” w tak krótkim odstępie czasowym…
Tak tak, miałem na myśli okolice końca marca/początek kwietnia, co by obywatele mieli w głowach jeszcze ciepłe i świeże informacje na czas wyborów. Dziękuję za odpowiedź.
proszę pokazać kandydatów na radnych.
Syzyfowa praca…:-) Sami się pokażą…
Syperek Zofia w jednym z komitetów się ukazała. Zero głosu na radach zero. Panie Kazaniecki no ja glosa nie oddam jeżeli Pani ta będzie promować Pana.
Wiesław niestety ale masz rację, ta pani odbiera głosy Panu Kazanieckiemu na burmistrza, mój i mojej rodziny również.
Niestety ale niektórym się wydaje, że ciemny lud kupi wszystko. A tak nie jest. Dobrze znamy radnych wstydu, lub radnych bezradnych, którzy wspolodpowiadają za obecny stan naszej gminy, czyli hołdyński, wawrzyn, janczuk, wałejko, zajączkowski, staroszczuk-luto, SYPEREK I PIETREWICZ. Skoro te dwie ostatnie Panie są na listach p. Kazanieckiego, to i ja ze swoją rodziną i znajomymi głosu na niego nie oddam.
Proszę nie skreślać Konrada ze względu na 2 nieodpowiadające państwu osoby. Większość kandydatów, to propozycja nowych, nieuwikłanych i dobrze zapowiadających się samorządowców, których jednak musi wesprzeć ktoś z większym doświadczeniem.
Panie Damianie, rozumiem i szanuję, że jako działacz PO stoi pan po stronie swojego kandydata, ale ja jako wyborca PO nie chcę głosować na starych, zasiedziałych i bezużytecznych radnych, którzy nie robią absolutnie nic poza głosowaniem na sesji zgodnie z linią burmistrza i przytulaniem diet. Skoro przez tyle lat niektórzy nie potrafili zrobić nic sensownego, to co ma się niby zmienić tym razem?
Pojedynczy radny, wbrew gołdapskiemu przekonaniu, może mieć dużo do powiedzenia! Taki radny może działać w imieniu mieszkańców, prowadzić konsultacje w wielu sprawach, tworzyć różne inicjatywy – nie muszą być innowacyjne, mogą być „podpatrzone” w innych samorządach.
Radny z mojego okręgu powinien być moim reprezentantem, do którego mogę napisać z lokalnym problemem, a nie kimś, na kogo zagłosuję i „widzimy się na następnych wyborach”.
Jeśli to prawda że Anna Falińska też startuje z list PO to pan Kazaniecki nie zobaczy ani mojego głosu ani głosu nikogo z mojej dalszej i bliższej rodziny.
Zgadzam się. Jest jeszcze pani Pietrewicz na tej liście, która wiernie kibicowała burmistrzowi na każdej sesji. I na dodatek, żeby było śmieszniej, tą listę popiera gołdapska platforma obywatelska
Jak te kobiety mogą startować. Warto zwrócić uwagę na Pana Jana obok Bartoszuka.
Panie Damianie, o jakim doświadczeniu tych pań radnych Pan mówi? Przecież tu mimo tylu lat w samorządzie o żadnym doświadczeniu u pani Pietrewicz nie ma mowy. Czas na poważne zmiany w Kozakach. Pani Pietrewicz nie przysporzy głosów Konradowi Kazanieckiemu.
Ta pani kibicuje burmistrzowi bo jak sama mówi „dzieci pracę potraciły to ja muszę tak głosować”. I to jest kandydatka od pana Kazanieckiego!
Proszę przyjrzeć się listom i kandydatom innych komitetów, wtedy okaże się, że naprawdę skompromitowane nazwiska zostały przyciągnięte przez pana Bartoszuka i panią Anuszkiewicz…
A jakie to skompromitowane nazwiska?
trafiony zatopiony!
Dziewięć zmarnowanych lat w rozwoju miasta i gminy. Dziewięć lat rządów Tomasza Luto, jego zastępczyni i jego przybocznych radnych. Zjazd w rankingu sukcesu samorządów z 90 miejsca w 2013r. (burmistrz Marek Miros) na 202 miejsce w 2022r. (burmistrz Tomasz Luto). Tak się kończy nowoczesne zarządzanie, grupy Nasza Gołdap – Tomasza Luto, Piotra Wasilewskiego, Joanny Łabanowskiej, a także Wojciecha Hołdyńskiego i wielu innych milczących radnych. Ci ludzie jednak dalej pchają się do władzy, bo w ich mniemaniu są „świetni”. I co swoimi głosami wyborczymi powiedzą im gołdapianie….?
9 lat zmarnowanych i w gminie i w powiecie. np. szpital który przetrwał 2 wojny światowe, komunę za rządów Wardziejewskiej upadł.
Aj tam, ciągle tylko narzekacie, przecież mamy najlepiej wykształconą kadrę kierowniczą w naszej gminie, to nic, że za naszą kasę. Przecież takiej większości w radzie, zgodnej z poglądami burmistrza, nie mieliśmy od lat. To nic, że trzeba było zatrudnić rodzinę (wiadomo kogo w gminie i spółkach gminnych), ale to przywilej władzy.
Przecież nasz burmistrz jeździ nie byle czym, ale wypasioną Skodą, że podatnicy płacą za wszystko. To nic – naszą gminę przecież stać na to by burmistrz byle czym z domu do pracy i w delegację nie jeździł, by byle burmistrzyna z innego miasta się z niego śmiał.
O wy ludzie małej wiary nie doceniacie geniuszu naszego burmistrza. Przecież powiedział, że powstanie zakład przyrodoleczniczy to powstał, a że nie działa to wina radnego Tobolskiego, który jemu i jego dzielnej (i wybitnie kompetentnej ekipie) żyć nie daje przecież. Nasz burmistrz wybudowałby boisko dla mieszkańców w lesie, ale go „jacyś ludzie” powstrzymali. Szanowni Państwo, ciągle czepiacie się naszego burmistrza, a on bidak nie dośpi, nie doje, pracując dniami i nocami dla dobra gminy, naraża życie objeżdżając gminę.
Szanowni Państwo, przecież w całej Polsce wiadomo, że takiej wolności słowa oraz kultury jak podczas sesji Rady Miejskiej to nawet w szlacheckiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów nie było. Przecież ogólnie wiadomo, że przewodniczący rady naszego miasta jak ten Rejtan walczy o dobro naszych obywateli i dba o zdrowie jaśnie nam panującego, nie dopuszczając do głosu wichrzycieli – Tobolskiego i Anuszkiewicz. Tym radnym wara od burmistrza, jeden niech pierogi lepiej lepi, a kobieta niech się do polityki się miesza, bo to niegodne niewiasty. Szanowni Mieszkańcy, ciągle narzekacie na większość naszych radnych, że na sesji cichutcy z rzadka głos zabierający, wiernie wpatrzeni w uśmiechnięte oblicze burmistrza, głosują, jak on nakaże, a przecież tak być powinno, co szef zarządzi ma być uchwalone szybko i sprawnie. Uchwały i rozporządzenia szybko przegłosowane bez żadnego warcholstwa i straty czasu, dzięki temu burmistrz może rządzić szybko i skutecznie dla dobra mieszkańców. Wam natomiast ciągle coś nie pasuje. Przecież, jeśli wszyscy radni zaczęliby zabierać głos na sesji, a nie daj Boże mieć inne zdania, to doszłoby do chaosu, a tak się nie da rządzić. Tedy ja mierny, ale wierny sołtys niewielkiego sołectwa babki Jacek Kizik powiadam wam – pokłony burmistrzowi należy słać.
Na drużynę jego, choć skryta pod różnymi sztandarami, należy oddać głos, by zachować ten niepowtarzalny klimat, który mamy od dziewięciu lat, czyli „nowoczesne zarządzanie” i wyjątkowy „przełom cywilizacyjny”.
Z pokorą, prosząc o łaskę, wierny i oddany sługa Jacek Kizik, sołtys sołectwa Babki.
Cały czas przypominam i namawiam wyborców żeby przy wyborach 7 kwietnia z obecnej rady miejskiej bezwzględnie pozbyć się radnych Wojciecha Hołdyńskiego, Zdzisława Janczuka, Józefa Wawrzyna, Janiny Pietrewicz, Marka Zajączkowskiego, Teresy Dzienis i Anny Staroszczuk-Luto. Ale najważniejsze to pozbyć się obecnego burmistrza.
A Mieruński ma zostać? Nieporozumienie. Gdzie jest droga 651?
Obecny chodzi do szkół i przekonuje nauczycieli ile to on zrobił przez te zmarnowane lata dla Gołdapi. A dyskusji najlepiej żeby nie było i pytań bo to obraża obecnego i jego klakierów „inteligencje”. :):):):):):)
Ja i moi na pewno nie zagłosujemy na Dzienisów. Dość tego dobrego.
Skoro dopiero pod 40 materiałem na tym portalu można jako czytelnik napisać komentarz to piszę : Uważam, że Rada Miejska powinna zdecydowanie poprzeć protest pana Kazanieckiego w sprawie zakazu wykorzystania publicznych środków z budżetu na wydanie broszurki informacyjnej, bo jest to normalny element prywatnej kampanii wyborczej obecnego burmistrza Luto za nasze wspólne pieniądze! . Chciałbym zobaczyć jak zagłosują w tej sprawie radni Wawrzyn, Janczuk, Pietrewicz, Zajączkowski, Hołdyński, Dzienis i Staroszczuk.
Czy ktoś w Gołdapi jest posiadaczem dyplomu uczelni Collegium Humanum? Taki dyplom zwalnia z egzaminu na członka rady nadzorczej.