Chyba każdemu od czasu do czasu przydarza się sytuacja, w której potrzebuje ściągnąć coś z samej góry szafy, powiesić zasłony czy wymienić żarówkę w żyrandolu. W takich momentach idealnie sprawdza się drabina. Jeśli nadal jej nie masz i myślisz o jej zakupie, to poniższym mini poradnik powinien Cię zainteresować.
Wyjaśnimy w nim, że drabina aluminiowa to niezbędny element wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Przydaje się do drobnych porządków, remontów i w ogrodzie. Jest przy tym lekka, trwała, odporna na uszkodzenia i korozję. Zapraszamy do lektury.
Jakie rodzaje drabin aluminiowych spotkamy w sklepach?
Drabiny różnią się między sobą rozmiarem i konstrukcją. Dzięki temu łatwiej wybrać drabinę dostosowaną do swoich potrzeb i ilości wolnego miejsca. Najpopularniejsze rodzaje drabin to:
– przystawna – którą opieramy o ścianę lub inną pionową powierzchnię. Jest łatwa w przenoszeniu i składowaniu. Nadaje się do np. prac na niewielkich wysokościach, np. malowania ścian, wieszania obrazów.
– rozkładana – składająca się z dwóch lub więcej części, które można rozłożyć uzyskując w ten sposób wyższą drabinę,
– teleskopowa – którą można łatwo wysuwać i chować, regulując jej długość. Jest kompaktowa i łatwa w transporcie.
– dwustronna – ma szczeble po obu stronach. Jest stabilna i bezpieczna. Nadaje się do prac, które wymagają stałego dostępu z obu stron, np. malowania sufitu, tapetowania.
Szukasz drabiny dla siebie? Sprawdź ofertę na www.artbud.pl
Dlaczego warto postawić na drabinę z aluminium?
Drabina aluminiowa ma wiele zalet, które wyróżniają ją spośród innych rodzajów drabin. Oto główne z nich:
– lekkość – waży znacznie mniej niż drabina stalowa,
– odporność – jest odporna na korozję, wilgoć,
– trwałość – pomimo pozornej delikatności jest mocna i wytrzymała.
Czym się kierować podczas zakupu drabiny aluminiowej?
Przymierzając się do zakupu drabiny aluminiowej, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników:
– rodzaj – drabina do domowego użytku powinna być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu i łatwa w przechowywaniu,
– wysokość robocza – to odległość od podłoża do najwyższego punktu, do którego chcemy sięgnąć. Powinna być większa od długości drabiny, aby zapewnić odpowiedni zapas i nie zmuszać nas do nadmiernego wychylania się. W mieszkaniu w zupełności wystarczy nam wysokość 2 metrów. Jeśli jednak chcemy przycinać gałęzie na działce, warto pomyśleć o wersji wysuwanej.
– liczba szczebli – to ilość stopni, po których można się wspinać. Im więcej szczebli, tym wyższa drabina, ale też cięższa i trudniejsza w przenoszeniu. Z drugiej strony dla osób starszych więcej szczebli będzie pewnym ułatwieniem.
Podsumowanie
Drabina aluminiowa to prosty, ale niezwykle przydatny sprzęt w każdym domu. Dlatego nie ma co odkładać decyzji o jej zakupie. Jeśli właśnie zmieniasz mieszkanie, drabina powinna być jedną z pozycji, która znajdzie się na liście rzeczy do kupienia. Jej lekkość sprawia, że możemy bez większego problemu przewozić ją samochodem na dachu (pod warunkiem, że mamy oczywiście odpowiednie uchwyty). Drabina aluminiowa nie należy też do przedmiotów szczególnie drogich, dlatego, jeśli mamy działkę, można kupić drugi egzemplarz, aby zaoszczędzić sobie przewożenia. Jest to zakup na lata, z pewnością wart swojej ceny.