Na portalach i stronach internetowych możemy znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących ofert sprzedaży opału w „okazyjnej cenie”. Wiele osób decyduje się na zakup węgla, peletu, czy eko-groszku za pośrednictwem stron internetowych.
Policjanci przestrzegają przed wszelkimi okazjami i apelują o większą rozwagę przy tego typu transakcjach.
Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustwa i cały czas aktywnie działają. Obecnie wśród internetowych ogłoszeń możemy znaleźć wiele ofert sprzedaży opału w „okazyjnej cenie”. Apelujemy jednak o zachowanie czujności i rozwagi podczas zakupów w sieci. Jednym ze sposobów uniknięcia przykrej niespodzianki jest płatność podczas odbioru zamówionego towaru.
Schemat działania oszustów jest podobny. Przestępcy tworzą fałszywą stronę internetową, na której oferują sprzedaż opału w atrakcyjnej, zaniżonej cenie. Po zakupie i wpłacie zaliczki na konto sprzedającego, ogłoszenie znika z portalu internetowego lub strona internetowa zostaje wyłączona, a telefon przestaje odpowiadać.
W piątek (5 stycznia) z tego typu zgłoszeniem do gołdapskich policjantów zgłosił się 48-letni mężczyzna. Gołdapianin za pośrednictwem strony internetowej zakupił ekogroszek. Na podany rachunek bankowy wpłacił blisko 1700 złotych, jednak do dziś nie otrzymał zamówionego towaru. Kontakt z nieuczciwym sprzedawcą się urwał, a strona internetowa została usunięta. Postanowił więc sprawę zgłosić na Policję.
Przestrzegamy również przed sprzedawcami, którzy oferują węgiel bezpośrednio z samochodów. Nie dajmy się zwieść pozornie niskiej cenie oraz temu, że widzimy towar w pojeździe sprzedawcy. Jak się okazuje, nieuczciwi handlarze wykorzystują fakt braku możliwości zważenia oraz przedstawienia certyfikatu i zostawiają klientowi dużo mniej opału gorszego gatunkowo.
Co możemy zrobić, aby nie zostać ofiarą oszustwa? W przypadku zakupu peletu zachęcamy do weryfikacji informacji na temat wiarygodnego producenta tego surowca na stronie internetowej Polskiej Rady Peletu. Natomiast w przypadku zakupu węgla warto korzystać z lokalnych, sprawdzonych punktów sprzedaży. Jeśli zdecydujemy się na zakup surowca w trybie on-line warto poprosić o udostępnienie danych firmy handlowej i potwierdzić dane sprzedającego. Korzystajmy z oficjalnych serwisów sprzedażowych, które oferują ubezpieczenie zakupu lub zwrot płatności. Nigdy nie wpłacajmy pieniędzy przed dostarczeniem towaru! I pamiętajmy, że okazyjna oferta i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem.
KPP Gołdap
Fpt. pixabay.com