Działania przyjazne środowisku w coraz większym zakresie są uwzględnianie w strategii działalności firm. To swojego rodzaju trend, kreujący ich pozytywny wizerunek w opinii konsumenckiej. Z drugiej zaś strony wiele branż, prowadzących działalność związaną ze świadczeniem usług dotykających kwestii warstwy ozonowej oraz gazów cieplarnianych jest zobowiązanych do zagwarantowania najwyższych standardów swojej aktywności.
Obecnie kraje UE dążą do zminimalizowania emisji do atmosfery szkodliwych gazów a w tym m.in. substancji zubożających warstwę ozonową oraz fluorowane gazy cieplarniane. Zgodnie z tymi standardami przedsiębiorcy, którzy zajmują się np. instalacją, konserwacją lub serwisem stacjonarnych urządzeń chłodniczych klimatyzacyjnych bądź pomp ciepła muszą posiadać nie tylko odpowiednie wyposażenie techniczne, ale i stosowne uprawnienia f-gaz. Czym jest certyfikat f-gaz uprawniający m.in. do legalnego serwisowania stacjonarnych urządzeń chłodniczych? Jak uzyskać certyfikat f-gazy?
Czym jest certyfikat f-gaz?
Certyfikat f-gaz to swojego rodzaju gwarancja, że osoba lub firma posiada niezbędną wiedze i kwalifikacje do pracy z systemami ingerującymi w środowisko, co szczególnie dotyczy fluorowanych gazów cieplarnianych. Uprawnienia tego typu są niezbędne w przypadku świadczenia działań związanych z pracami na rzecz urządzeń zawierających szwo, czyli bazujących na substancjach zubożających warstwę ozonową lub F-gazy, a także zajmujących się szeroko pojętą kontrolą agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych czy przyczep chłodni, uwzględniających gazy fluorowane.
Uprawnienia f-gaz a prawo
Posiadanie uprawnień f-gaz nie wynika wyłącznie z dobrej woli przedsiębiorcy. Stosowne świadectwa kwalifikacyjne, które firma jest zobowiązana posiadać, aby świadczyć usługi, zostały ściśle określone Ustawą z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych Art. 29. Zgodnie z jej zapisami, chcąc legalnie wykonywać swoją pracę, a dotyczy to zarówno montażu, instalacji, jak i serwisowania czy konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych i pomp ciepła, przedsiębiorstwo musi otrzymać uprawnienia f-gaz, a tym samym zatrudniać personel, posiadający certyfikat f-gaz personalny.
Rodzaje certyfikatów f-gaz
Rozróżnia się dwa rodzaje certyfikatów f-gaz. Pierwszy certyfikat f-gaz personalny, jak już sama jego nazwa sugeruje dotyczy jednej osoby. Może się o niego ubiegać każdy, kto ma zamiar serwisować lub instalować układy w urządzeniach chłodniczych lub pompy ciepła. Zaświadczenie nie uprawnia jednak jego posiadacza do rozliczenia tej usługi fakturą. Do tego celu niezbędny jest certyfikat f-gaz dla przedsiębiorców. Dokument pozwala w pełnym zakresie świadczyć kompleksowe usługi za wykonane usługi montażu lub serwisu urządzeń zawierających czynnik chłodniczy.
Jak uzyskać certyfikat f-gaz dla przedsiębiorcy?
Chcąc prowadzić działalność związaną z pracami na rzecz systemów chłodniczych lub pomp ciepła, przedsiębiorca powinien zadbać o personel z tego rodzaju uprawnieniami. Każda osoba, posiadająca certyfikat f-gazowy, aby go uzyskać musiała przejść przez szkolenie teoretyczne oraz praktyczne zakończone egzaminem, potwierdzającym przysposobienie wiedzy. Kolejnym krokiem procesu certyfikacji jest zadbanie o stosowne wyposażenie. W dalszej części należy wysłać do jednostki certyfikującej zgłoszenie oraz pomyślnie przejść audyt.
Uzyskanie certyfikatu f-gaz przez firmę umożliwia nie tylko legalne wykonywanie prac związanych z f-gazami. Otrzymanie zaświadczenia podnosi wartość przedsiębiorstwa w opinii konsumenta. Dokument jest swojego rodzaju gwarancją jego wiarygodności i profesjonalizmu, a tym samym przyczynia się do wzrostu zainteresowania świadczonymi usługami.