Pracownia terminalowa – to prawdziwa rewolucja!

zielona sala ze stanowiskami komputerowymi

Co rozumiemy przez pracownię terminalową?

Oczywiście taka pracownia jest związana z dziedziną edukacji, a konkretniej środowiskiem informatycznym. To sala komputerowa, w której nie znajdziemy praktycznie żadnych komputerów. Jak to możliwe? Okazuje się, że wystarczy kilkanaście monitorów, zestaw myszek i klawiatur oraz – co najważniejsze – jeden serwer, który będzie wszystko obsługiwał. Wówczas zapewniona będzie pełna kontrola nad użytkownikami.

Mało tego, zaoszczędzi się powierzchnię w danej sali i prąd (znacznie niższe rachunki za energię elektryczną – pracownia informatyczna potrzebuje tylko 5W). Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie, jakim jest nowoczesna pracownia informatyczna doskonale sprawdza się w szkołach, a także w urzędach i firmach o średniej wielkości.

Wszystkie zalety pracowni terminalowej

Korzyści powodują, że coraz częściej tego typu pracownia zastępuje dawną salę komputerową. To już nie te czasy, w których hałasowały włączone pecety. Dzisiaj w ich miejsce pojawiły się ciche stanowiska terminalowe złożone tylko z monitora, myszki i klawiatury. System jest zainstalowany bezpośrednio z pozycji serwera, a cała konfiguracja programów odbywa się raptem kilkoma kliknięciami. Tym zajmuje się oczywiście administrator, a w przypadku szkół – nauczyciel informatyki.

Spory komfort daje właśnie ta ułatwiona administracja i szybsze zarządzanie aplikacjami. Do tego istnieje opcja podglądania na żywo każdego ze stanowisk. Co więcej, wspomniany wyżej administrator może udostępniać poszczególne pliki, swobodnie nadawać uprawnienia, a nawet włączać tzw. blokowanie (uniemożliwiać uczniom wykonanie niepożądanych działań).

Bardzo ważne jest też bezpieczeństwo danych. Kiedy wszystkie profile uczniów czy użytkowników są zgromadzone w jednym miejscu, to nie ma obaw, aby do systemu przedostał się jakiś groźny wirus, stworzony przez doświadczonego hakera.

Inne korzyści, czyli kwestia kosztów

Pracownia terminalowa ma jeszcze więcej zalet. Poza ergonomią pracy oraz sporo niższymi kosztami utrzymania i eksploatacji, jest kolejny argument przemawiający na korzyść owego rozwiązania. Chodzi o brak zbędnych wydatków! Wdrożenie nowoczesnej pracowni informatycznej nie jest drogie. Dlaczego? Bo nie jest konieczne kupowanie wielu, często awaryjnych komputerów PC. Nie ma zatem zmartwienia, że prędzej czy później któraś z jednostek centralnych wygeneruje dodatkowe obciążenie finansowe.


Porady

Powiązane artykuły