Zawód księgowego zawsze będzie potrzebny. W większości firm znajdują się działy księgowości, nie tylko pojedyncza osoba zajmująca się rozliczeniami finansowymi. Dlatego, jeśli tylko ktoś posiada odpowiednie predyspozycje, warto rozważyć rozpoczęcie swojej kariery w księgowości.
Księgowość – czy to się opłaca?
Niektórzy decydują się na wybór zawodu jeszcze przed studiami, a zdobywanie wyższego wykształcenia ma im jedynie ułatwić rozwój kariery zawodowej. Jeśli jednak obecna praca nam nie odpowiada, mamy do wyboru wiele możliwości. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na przebranżowienie, nawet po wielu latach wykonywania tego samego zawodu. Bardzo często jest to rozwiązanie, które zapewni nam wzrost wynagrodzenia, możliwość wykazania się na nowym polu oraz zdobycie nowego doświadczenia. Rynek finansów wciąż się rozwija, co sprawia, że zapotrzebowanie na osoby zajmujące się księgowością, stale rośnie. Do postawienia pierwszych kroków w tym zawodzie nie jest niezbędne wyższe wykształcenie. Wystarczy zrobienie kursu księgowości, który poruszy najważniejsze zagadnienia, z jakimi będziemy mieli do czynienia.
Ścieżka kariery i zakres obowiązków
Osoby zajmujące się księgowością bardzo często mogą liczyć na dobre zarobki i warunki pracy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie każdy ma naturalne predyspozycje, by wykonywać ten zawód. To przede wszystkim sumienność, dokładność i cierpliwość będą kluczem do sukcesu. Niezbędny będzie również zmysł analityczny i wiedza z zakresu prawa podatkowego i rachunkowości. Młodszy księgowy lub asystent ds księgowości – od tych stanowisk najczęściej zaczyna się swoją przygodę w księgowości. Wówczas będziemy zajmować się m.in. nadzorem nad sprawnym obiegiem dokumentów, tworzeniu zestawień i raportów dla klientów, prowadzenie bieżącej księgowości, a to wszystko pod okiem bardziej doświadczonych osób z branży, od których z pewnością będziemy mieli możliwość bardzo wiele się nauczyć. Zdobyte doświadczenie przyda się nam na stanowisku specjalisty ds. księgowości i dalej głównego księgowego. Choć w księgowości drabina kariery zawodowej jest dosyć krótka, każde z zajmowanych stanowisk może nam przynieść wiele satysfakcji. Zarobki będą się różnić w zależności od pracodawcy oraz miejsca wykonywanej pracy. Księgowi w Polsce z kilkuletnim doświadczeniem mogą liczyć na wynagrodzenie między 5 a 7 tys. zł netto.
Jak sukcesywnie zwiększać wynagrodzenie?
Z pewnością jednym z głównych czynników, który zapewni nam możliwość zwiększenia wynagrodzenia, jest zdobywanie nowych certyfikatów. Od 2014 r. przestano wydawać Certyfikat Księgowego z Ministerstwa Finansów, istnieje jednak możliwość zdobycia np. Certyfikatu Księgowego C.I.K. Nie bez znaczenia pozostaje również znajomość języków obcych, ponieważ praca w księgowości coraz częściej wiąże się z bezpośrednim kontaktem z klientem. Zdobyte doświadczenie na stanowiskach niższego szczebla może nam umożliwić późniejsze otworzenie własnej działalności, na co decyduje się coraz więcej księgowych, ponieważ prowadzenie własnej firmy zajmującej się księgowością bardzo często daje nam większa niezależność i przełoży się na wyższe zarobki.
Artykuł sponsorowany