Faktury – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Faktury to dokumenty, które stanowią poświadczenie dokonania transakcji. Warto wiedzieć, że możemy je wystawiać zarówno papierowo, jak i elektronicznie. Ustawa o VAT wskazuje, że o rodzaju faktur decydują dane w niej zawarte. Jeśli w dokumencie nie znajdują się wymagane informacje, wtedy nie ma mowy o fakturze. Przedsiębiorcy powinni je wystawiać w dwóch egzemplarzach, z czego jeden jest dla nabywcy, a drugi dla wystawcy. Jedynie organy egzekucyjne mają obowiązek wystawiania faktur w trzech egzemplarzach. Co warto wiedzieć w tym temacie? Do kiedy trzeba wystawiać faktury? O czym mówią przepisy prawne?

 

Do kiedy trzeba wystawić fakturę?

Ogólnie rzecz ujmując, faktury powinny zostać wystawione do 15. dnia danego miesiąca, następującego po miesiącu sprzedaży. Oczywiście istnieją tutaj pewne wyjątki, które dotyczą usług budowlanych (do 30. dnia od dnia wykonania usługi), drukowania książek (do 90. dnia od dnia wykonania druku), dostawy książek drukowanych (do 60. dnia od dnia wydania towarów), czy też dostawy energii cieplnej i elektrycznej (wraz z upływem terminu płatności). Ponadto obowiązkowe wystawienie faktury następuje wtedy, gdy nabywca zgłosi takie żądanie w terminie 3 miesięcy od dostarczenia towaru lub wykonania usługi. Wskazane terminy dotyczą vatowców oraz nievatowców.

Jak wystawić fakturę VAT?

Cenne informacje na temat faktur znajdziemy w serwisie Poradnik PrzedsiębiorcyJak wystawić fakturę VAT zgodnie z przepisami prawnymi? Musimy zadbać o spełnienie wszelkich wymogów, które zostały określone w ustawie o VAT. Dokument musi zawierać następujące elementy:

  • Numer dokumentu
  • Data wystawienia i dokonania dostawy
  • Imiona i nazwiska lub nazwy nabywcy i sprzedawcy, wraz z adresami i numerami NIP
  • Nazwa sprzedawanego towaru
  • Ilość sprzedanych towarów
  • Cena jednostkowa netto
  • Rabaty i łączna wartość netto towarów
  • Stawki podatkowe
  • Kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów
  • Suma wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą danymi stawkami i zwolnioną od podatku
  • Kwotę należności ogółem

Spore znaczenie mają tutaj faktury zaliczkowe, które są dokumentami dotyczącymi rozliczeń otrzymanych zaliczek do dostawy następującej w przyszłości. Taka faktura musi zawierać wszelkie elementy wskazane w ustawie o VAT. Jeśli faktura zaliczkowa nie została opłacona w całości, trzeba przygotować fakturę końcową. W tym dokumencie wskazujemy także informacje o wcześniejszych zaliczkach. Poza tym na fakturze trzeba pomniejszyć kwotę o wartość towarów i usług wcześniej uregulowanych.

Faktura korygująca

Bardzo często stosowane są także faktury korygujące, które rządzą się swoimi prawami. Są one niezbędne wtedy, gdy po wystawieniu dokumentu udzielony został rabat lub podwyższono cenę, czy też stwierdzono pomyłkę w pozycji faktury. Co musi się znajdować w fakturze korygującej? Najważniejsze informacje to:

  • Data wystawienia lub kolejny numer
  • Nazwa towaru lub usługi dotyczącej korekty
  • Inne dane wymagane dla zwykłych faktur
  • Kwota korekty podstawy opodatkowania lub kwota korekty podatku należnego z odpowiednim podziałem na stawki podatki i sprzedaż zwolnioną

W wielu firmach fakturowanie odbywa się w strefie online, co znacznie zaoszczędza czas i koszty. Nie musimy ręcznie wystawiać dokumentów, tak jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Teraz dominują nowoczesne technologie, pozwalające na sprawne i efektywne zarządzanie własną firmą. Fakturowanie online jest bardzo chętnie wybierane przez przedsiębiorców, którym zależy na usprawnieniu codziennej pracy. To gwarancja wygody, oszczędności oraz komfortu każdego dnia.

Faktury to bardzo ważne dokumenty, które wskazują na dokonane transakcje. Musimy je wystawiać w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron. W tym wypadku spore znaczenie mają przepisy prawne, które są na bieżąco aktualizowane.


Aktualności

Powiązane artykuły