Przechowywanie żywności w odpowiedni sposób jest bardzo ważne dla zachowania jej świeżości. Poza tym temperatura, pojemniki czy też stosowanie określonych metod zapobiega zepsuciu i zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne. Z drugiej strony umiejętnie przechowywanie jedzenia to także sposób na to, by go nie marnować, a to prosta droga i do oszczędności, i do ochrony środowiska naturalnego.
Warto pamiętać o tym, że różne produkty spożywcze mają określone wymagania i ograniczenia co do przechowywania. Na rynku znaleźć też można szereg pojemników czy torebek, które ułatwiają zamrażanie czy też przedłużają świeżość jedzenia.
Jak przechowywać produkty spożywcze?
W wielu kuchniach obowiązkowym elementem wyposażenia jest pojemnik do przechowywania żywności. Popularnością cieszą się też specjalne torebki. Poza tym warto pamiętać, że różne produkty spożywcze będą wymagać odpowiedniego podejścia do tematu. Na przykład owoce i warzywa trzeba trzymać w chłodnym i suchym miejscu. Niektóre z nich takie banany i pomidory, powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, ale większość warzyw i owoców musi trafić do lodówki. Należy przy tym pamiętać, żeby nie przechowywać ich w tych pojemnikach co surowe mięso. Dzięki temu unika się zanieczyszczenia krzyżowego.
Produkty odzwierzęce trzeba trzymać w zamrażarce lub lodówce. Surowe mięso, ryby i drób powinny być przechowywane oddzielnie od innej żywności najlepiej w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub workach. Natomiast gotowe potrawy mięsne należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż cztery dni. Mleko, sery i jogurty w lodówce również przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach na żywność. Trzeba je spożyć przed datą ważności. Jajka powinny być przechowywane w kartonie lub w specjalnym pojemniku na jajka w lodówce. Natomiast chleb i produkty zbożowe wymagają suchego i chłodnego miejsca. Mogą być przechowywane w zamkniętym pojemniku lub w torebce. W każdym wariancie, jak widać, żywność powinna być przechowywana w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, aby zapobiegać rozwojowi bakterii i zepsuciu się. Należy również zadbać, by w jednym pojemniku nie umieszczać różnych rodzajów żywności. To pozwala uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego. Przed przechowywaniem należy również sprawdzić datę ważności produktu.
Co wybrać? Zamykane pojemniki szklane, z tworzywa czy ze stali?
Wybór odpowiednich pojemników do przechowywania żywności jest ważny, aby zapewnić jej świeżość i bezpieczeństwo. Coraz częściej trzymamy dłużej jedzenie, które zostało czy też przygotowujemy różnego rodzaju dania do pracy lub szkoły, a dobre dodatki w tym zakresie ułatwiają zadanie i pozwalają zjeść niemalże w każdych warunkach. Producenci oferują bardzo różnorodne akcesoria, więc bez problemu można dopasować te idealne do konkretnych potrzeb i rodzaju jedzenia. Na przykład szklane pojemniki są bardzo trwałe i nie absorbują zapachów ani smaków. To sprawia, że są dobrym wyborem do przechowywania różnych rodzajów żywności – na przykład dań gotowych, warzyw i owoców. Poza tym szklane pojemniki na żywność można myć w zmywarce i wykorzystywać do przechowywania w lodówce oraz w zamrażarce. Lżejszą opcją są pojemniki z tworzywa sztucznego bez bisfenolu A (BPA). Są bezpieczne dla zdrowia i można je stosować do przechowywania różnych produktów spożywczych. Należy jednak pamiętać, że niektóre pojemniki mogą ulegać uszkodzeniu w wyniku mycia w zmywarce lub podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Dlatego właśnie warto dokładnie zapoznać się z oznaczeniami producenta. Pojemniki z silikonu są elastyczne i łatwe w przechowywaniu, a jednocześnie są bezpieczne dla zdrowia. Nadają się do przechowywania różnych produktów spożywczych, a także do podgrzewania ich w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku. Inną opcją są pojemniki ze stali nierdzewnej. Wyróżniają się trwałością i są bezpieczne dla zdrowia, a ceramiczne są bardzo estetyczne, ale niektóre z nich nie nadają się do przechowywania w zamrażarce lub podgrzewania jedzenia kuchence mikrofalowej. Zawsze też trzeba też zwrócić uwagę na to, by pojemniki kuchenne były szczelne i łatwe w czyszczeniu oraz dostosowany do konkretnego rodzaju jedzenia. Stąd też konieczność przeczytania zaleceń producenta.
Sposoby przechowywania żywności – pojemniki kuchenne
Na żywność pojemniki dostępne są w różnych wariantach, kolorach i wykończeniach, a wiele z nich kusi designerskimi rozwiązaniami. Warto jednak przy wyborze konkretnych zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Niezwykle ważny jest rodzaj materiału, z jakiego są wyprodukowane akcesoria. Najlepiej wybierać pojemniki wykonane z tworzyw bezpiecznych dla zdrowia takich jak szkło, tworzywo sztuczne bez BPA, silikon, stal nierdzewna lub ceramika. Należy unikać elementów z materiałów toksycznych lub szkodliwych. Niektóre rodzaje plastików mogą na przykład uwalniać szkodliwe substancje chemiczne. Ważne jest też, aby pojemniki do przechowywania żywności były szczelne i nie przepuszczały powietrza. To chroni żywność przed utlenianiem i zapobiega rozwojowi bakterii. Świetnie w tej materii sprawdzają się zamykane pojemniki szklane. Z pewnością użytkownicy będą także zwracać uwagę na rozmiary i kształty. Tu warto określić swoje potrzeby zarówno co do ilości przechowywanego jedzenia, jak i wielkości miejsca, którym się dysponuje. Nie mogą one zajmować zbyt dużo przestrzeni w lodówce czy zamrażarce, a nawet w szafce. Pojemniki plastikowe czy szklane muszą być też łatwe do wyczyszczenia zarówno ręcznie, jak i w zmywarce. Nie mogą też pochłaniać zapachów, jakie generują produkty spożywcze oraz się odbarwiać. Należy też zawsze sprawdzać, czy dany pojemnik nadaje się do stosowania w lodówce, kuchence mikrofalowej, zamrażalniku czy piekarniku. Im więcej opcji, tym bardziej funkcjonalny dodatek, który można wykorzystać w różnych sytuacjach.