Do czego służy pompa ciepła?

Pompy ciepła służą przede wszystkim do ogrzewania domów jednorodzinnych. Czynią to za sprawą obiegu ciepła pomiędzy poszczególnymi pokojami w domu, w których panują różne temperatury. W jednym jest cieplej, a w innym – zimniej. W artykule przedstawimy wskazówki dotyczące wyboru pompy ciepła do swego domu oraz opowiemy nieco o pracy urządzenia.

Do czego służy pompa ciepła?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, powietrzna pompa ciepła to urządzenie mające wytwarzać ciepło oraz zapewniać m.in. ciepłą wodę. Pompy ciepła pobierają ciepło z gruntu lub z powietrza i dostarczają owe do domowej instalacji grzewczej. Mogą to być chociażby grzejniki czy też system ogrzewania podłogowy. Przejdźmy jednak do bardziej konkretnego opisu pompy powietrznej. Jej działanie polega na przetransportowaniu energii (dolnego źródła ciepłowniczego) do domu, aby mogło zasilić system grzewczy lokum (górne źródło ciepła). Dzięki temu wnętrze naszego domu będzie ogrzane, a woda użytkowa – ciepła.

Na początek praca pomp ciepła polega na odebraniu energii z otoczeniu i oddaniu jej do obiegu czynnika roboczego (w przypadku powietrza). Jeśli energia jest pobierana z gruntu, wykorzystuje się roztwór glikolu. Dzięki przyjętemu ciepłu, przechodzimy do kolejnego kroku, czyli odparowania czynnika roboczego. Dzieje się to w parowniku. Następnie pary czynnika roboczego są przenoszone na elektryczną sprężarkę. To waśnie w tym momencie dochodzi do podniesienia temperatury czynników i oddaniu ciepła do skraplacza. Z niego zaś trafia ono bezpośrednio do obiegu grzewczego domku czy innego budynku. Na końcu pary czynnika roboczego w postaci ciekłej (stają się takie pod wpływem ciśnienia) zostają skroplone i ciśnienie czynnika roboczego zostaje obniżone, zaś sam cykl zamknięty.

Montaż powietrznych pomp ciepła: Jaki rodzaj pompy jest najlepszy?

Skupimy się tutaj najpierw na dwóch najpopularniejszych rodzajach pomp ciepła. Mianowicie chodzi o pompy powietrzne oraz gruntowe. Pierwsze z wymienionych to urządzenie, które korzysta z powietrza na zewnątrz, czyli w ich przypadku dolnego źródła ciepła. Tego typu pompę można znaleźć w wariancie split lub monoblok. A jakie są zalety tychże pomp? Przede wszystkim stosunkowo niskie koszty montażu i samej inwestycji. Temat pomp ciepła jest ostatnio bardzo modny i to właśnie zazwyczaj zalety takie jak łatwość w montażu decydują, że mieszkańcy domków na ogół wybierają powietrzne pompy ciepła. A co z gruntowymi pompami ciepła? Są to urządzenia, które właściwie działają na tej samej zasadzie, na której działają powietrzne pompy. Z tą jednak różnicą, że takie pompy ciepła jako dolne źródło ciepła wykorzystują energię zawartą przy gruncie. W związku z owym, pompa gruntowa posiada gruntowy wymiennik ciepła, który pozwala na pobór energii. Taki wymiennik może zostać zamontowany w poziomym lub pionowym układzie grzewczym. Co należy do zalet tych pomp gruntowych? Przede wszystkim stała temperatura gruntu, czyli dolnego źródła ciepła. Przekłada się to na wydajność pompy gruntowej.

Montaż pompy ciepła polega na zainstalowaniu zewnętrznej pompy ciepła w odpowiednim miejscu oraz przyłączeniu odpowiednich układów. Można to zrobić samemu, ale lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Wszak pompa ciepła ma nam służyć przez lata.

Dofinansowanie do pompy ciepła

Pompa ciepła Gdańsk może zostać zamontowana z dofinansowaniem. Program dofinansowań mających pomóc w wymianie przestarzałych urządzeń grzewczych tudzież przygotowania ciepłej wody do użytkowania, to ogromne udogodnienie dla klientów. Do kogo jest on skierowany? Przede wszystkim dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych lub podobnych budynkach mieszkalnych, którzy muszą kupować paliwa lub innego zasilania energetycznego we własnym zakresie i na własny użytek. Jednak wysokość ceny montażu pompy ciepła i kwoty dofinansowania na tę inwestycję jest wyliczana indywidualnie. W zależności od wieku domu, a także rodzaju pompy ciepła, którą chcielibyśmy zamontować.

Wiemy już pompy ciepła Gdańsk działają i co dzięki nim otrzymujemy (dostęp do ciepłej wody użytkowej). Warto zainteresować się tematem dofinansowania do pompy ciepła. Pompy ciepła pomorskie bowiem oferują korzystne dofinansowania, dzięki czemu montaż pomp ciepła jest bardzo opłacalny i tańszy.

 


Aktualności

Powiązane artykuły