„Spotkanie” polskich naukowców ze społecznością gołdapskiej „Jedynki”

W ramach uzyskiwania certyfikatu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” ostatnim z zadań realizowanych w gołdapskiej „Jedynce” była organizacja wystawy ukazującej Polaków jako bohaterów nauki. Już od kilku lat mamy święto Dzień Nauki Polskiej przypadający 19 lutego i w szkole je akcentujemy.

 

 

W tym roku uczyniliśmy to nieco później, bo 15 marca (w ostatni dzień trwania ogólnopolskiego programu), a zadania podjęły się dwie klasy ósme (A i C). Przygotowaną przez nich wystawę, na której „spotkali się” uczeni żyjący na przestrzeni wieków od czasów Mikołaja Kopernika po czasy współczesne, obejrzeli wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele i przedszkolacy.

 

– Organizatorzy wybrali osiem wybitnych postaci, żyjących na przestrzeni wieków i reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Są to: Jan Heweliusz, Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska – Curie, Ignacy Łukasiewicz, Ernest Malinowski, Henryk Arctowski, Marian Rejewski i Wilhelmina Iwanowska. Uczniowie pomysłowo wykorzystali manekiny, które ubrali w stroje z epok oraz zaprezentowali wielkich Polaków. To wystawa o ludziach, o pasji, z jaką poznawali świat, o ich życiu i osiągnięciach. Mamy nadzieję, że zaprezentowane postacie naukowczyń i naukowców staną się bliższe, a ich dokonania (choć może dziś nie w pełni zrozumiałe) pozostaną w pamięci naszych koleżanek i kolegów. Oby były inspiracją do własnych poszukiwań naukowych – stwierdziła Lilla Romaniuk, która wraz z Ewą Mioduszewską, jako wychowawczynie ww. klas, dopingowały uczniów w realizacji zadania. Wspierała ich też społeczność lokalna, np. państwo Jasionowscy.

Wystawie towarzyszyło wyświetlanie filmów o polskich naukowcach, szczególnie o szkolnym patronie.

Koordynator Programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” w SP 1 Ewa Jurkiewicz

 

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika

#550rocznicaUrodzinKopernika

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły