Dobra koniunktura na fotowoltaikę sprawia, że coraz więcej potencjalnych inwestorów rozważa budowę farmy słonecznej. Obiekty tego typu powstają na gruntach rolnych o niskiej klasie bonitacyjnej. W jaki sposób można sfinansować budowę farmy fotowoltaicznej? Jak zarobić na takiej inwestycji bez konieczności ponoszenia kosztów?
Opcje finansowania dla inwestorów
Stosunkowo wysokie koszty budowy farmy solarnej stanowią barierę nie do pokonania dla wielu potencjalnych inwestorów. Zakup i montaż modułów fotowoltaicznych i niezbędnych do funkcjonowania elektrowni inwerterów to zazwyczaj około połowa kosztów związanych z inwestycją. Do ostatecznych nakładów należy doliczyć również przygotowanie dokumentacji, konstrukcji wsporczej, stacji transformatorowej, okablowania, przyłącza, a nawet ogrodzenia terenu.
Obecnie budowa farmy słonecznej wiąże się z kosztem sięgającym około 3 milionów złotych za 1 MW mocy zainstalowanej. Przedsiębiorstwa przeprowadzający takie inwestycje muszą dysponować odpowiednio wysokim kapitałem. W grę wchodzi oczywiście kredytowanie budowy farmy, jak również unijne dotacje, jednak i tak wymagany jest stosunkowo wysoki wkład własny. Z punktu widzenia inwestora niebagatelny kapitał stanowią know-how i doświadczenie.
Farmy fotowoltaiczne budowane dla przedsiębiorstw
Przed podobnym wyzwaniem stają przedsiębiorstwa, które pragną przejść na zieloną energię zyskując w ten sposób elastyczność, niezależność od dystrybutorów energii i rynkowych wahań cen, jak również budując wizerunek społecznie odpowiedzialnego biznesu. Także w ich przypadku barierę może stanowić brak doświadczenia.
Najrozsądniejszym wyjściem w takiej sytuacji jest znalezienie inwestora. Wówczas przedsiębiorstwo zajmujące się energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych jest w stanie wybudować farmę solarną na własny koszt, biorąc na siebie przeprowadzenie tego projektu od A do Z, czyli od wyboru gruntów po budowę elektrowni po realizację przedsięwzięcia i obsługę infrastruktury. Przez kolejne dekady klient kupuje zieloną energię od inwestora zgodnie z podpisaną umową nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów.
Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę – źródło dochodu dla właścicieli gruntów rolnych
Na farmach słonecznych mogą również zarabiać właściciele gruntów rolnych o niskiej klasie bonitacyjnej, które legitymują się odpowiednio dużą powierzchnią. Wystarczy znaleźć inwestora, którego interesuje dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne, takiego jak firma Green Genius, jeden z europejskich liderów w dziedzinie OZE. To sposób na osiągnięcie pasywnego dochodu przez co najmniej 29 lat.
Opłata za dzierżawę waloryzowana corocznie o inflację sięga obecnie nawet kilkunastu tysięcy złotych za 1 hektar w ciągu roku. Wydzierżawiający nie ponosi żadnych kosztów i nie interesują go formalności. Brak środków na inwestycję nie stanowi przeszkody, by zarabiać na energii słonecznej z jednoczesną korzyścią dla środowiska!