Papy termozgrzewalne wierzchniego krycia – poradnik

Papa termozgrzewalna to izolacyjny materiał bitumiczny, który stosuje się m.in. na dachach. Dzięki niemu są one doskonale zabezpieczone przed wilgocią. Papa zgrzewalna jest ulepszoną wersją produktów, które stosowano jeszcze do niedawna. Wyróżnia się większą trwałością, a także znacznie większym spektrum zastosowania oraz prostym montażem. Te zalety sprawiają, że bitumiczna papa dachowa stosowane jest także w nowoczesnym budownictwie.

Papa nawierzchniowa termozgrzewalna

Budowa papy termozgrzewalnej jest znacznie bardziej skomplikowana niż ma to miejsce w tradycyjnych rozwiązaniach. Podstawą nowoczesnych pap jest osnowa, którą wykonuje się z włókna szklanego lub innych tworzyw sztucznych, np. poliestru. To właśnie ten element sprawia, że papa zgrzewalna charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Warto również podkreślić, że osnowa jest nie tylko elastyczna, ale także odporna na rozciąganie, dzięki czemu znacznie ułatwia montaż produktu w kłopotliwych miejscach. Osnowa z obu stron pokryta jest masą bitumiczną. Od jej składu zależy konkretne zastosowanie rozwiązania, a także stopień ochrony przed wilgocią. Przyglądając się produktom dostępnym na rynku warto zwrócić uwagę na papę ASPOT SUPER W-PYE250 S52 SBS LEMAR. Papa wierzchnia Aspot posiada osnowę z włókniny poliestrowej. Na uwagę zasługuje fakt, że do jej stworzenia wykorzystano asfalt oksydowany z dodatkiem SBS, dzięki czemu wspomniana papa wyróżnia się wśród innych doskonałymi właściwościami fizycznymi. Jest nie tylko odporna na niskie i wysokie temperatury, ale również bardzo wytrzymała. Maksymalna siła rozciągania w jej przypadku w obu kierunkach wynosi 1000N / 800N +/-200N. Warto również zwrócić uwagę na odporność na spływanie w max. temperaturze +80°C, a także giętkość w temp. -10°C. Jak zatem widać — jest to produkt wysokiej jakości, godny polecenia, który przez wiele lat będzie doskonale izolował budynek.

Papa zgrzewalna — gdzie warto ją wykorzystać?

Papa termozgrzewalna znajduje wiele zastosowań. Z powodzeniem można wykorzystać ją nie tylko na dachach budynków, ale także do izolowania fundamentów oraz piwnic. Specjalna konstrukcja rozwiązania gwarantuje doskonałą izolację przed wilgocią. w zależności od tego, do czego będzie wykorzystane, papy dzieli się na podkładowe, wierzchniego krycia i nawierzchniowe.

Wybierając papę wierzchniego krycia, warto skupić się na materiałach najwyższej jakości. Taką z pewnością jest papa termozgrzewalna Lemar – LEMBIT O Plus W-PY200 S50 M wierzchniego krycia na włókninie poliestrowej. Jest to papa modyfikowana 5 mm, która doskonale sprawdza się jako pokrycie wielowarstwowe na wszelkiego rodzaju konstrukcjach dachowych — podłożach żelbetonowych, konstrukcjach drewnianych czy wykonanych z blachy trapezowej. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla wymagających użytkowników.

 


Aktualności

Powiązane artykuły