Policjanci rozmawiali z gołdapską młodzieżą o przestępstwach z nienawiści

Rozpoznawanie i zwalczanie przestępczości motywowanej nienawiścią społeczną jest jednym z zadań Policji. Gołdapscy funkcjonariusze podejmują szereg działań edukacyjno-profilaktycznych, aby przeciwdziałać temu procederowi. Podczas prowadzonych prelekcji z młodzieżą uświadamiają czym jest czyn motywowany uprzedzeniami i informują o konsekwencjach prawnych oraz pomocy pokrzywdzonym.

 

Co każdy powinien wiedzieć o przestępstwach popełnianych na tle nienawiści? Przede wszystkim to, że przejawiają się one czynami motywowanymi uprzedzeniami i są zabronione w polskim prawie. Co więcej, ścigane są z urzędu, a kodeks karny przewiduje za te czyny kary.

Najczęściej osoby dopuszczają się tego przestępczego procederu tylko dlatego, że ich „ofiara” ma cechę odróżniającą ją od sprawcy i wyróżniającą ją z większości otaczającego społeczeństwa. Przykładem tego może być kolor skóry, pochodzenie, religia, język, czy też kultura. W ubiegłym tygodniu gołdapscy dzielnicowi spotkali się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej numer 1 i 3 oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Gołdapi, aby poruszyć problematykę związaną z przestępczością na tle nienawiści.

Policjanci rozmawiali z młodymi ludźmi o dyskryminacji, nietolerancji, hejcie, mowie nienawiści i stereotypach. Mundurowi uświadamiali swoich słuchaczy o konsekwencjach prawnych takiego zachowania, jak również uczulali, że może ono doprowadzić do zbiorowej agresji, która ma niekorzystny wpływ na psychikę ofiary i może wyrządzić dużo krzywdy. Podczas odbytych zajęć prowadzący zwrócili szczególną uwagę na rolę Internetu w szerzeniu mowy nienawiści.

Dzielnicowi uwrażliwiali młodzież na empatyczne postawy i poszanowanie godności innych ludzi. Niewątpliwie przybliżenie uczniom tematyki związanej z dyskryminacją, hejtem, przestępczością na tle nienawiści oraz przedstawienie konsekwencji prawnych tych czynów pozwoli młodym ludziom zrozumieć skalę i powagę problemu. W trakcie spotkań młodzież otrzymała materiały promocyjne w postaci kubków, długopisów, notatników, bidonów itp.

Spotkania pn. „Wspieranie osób dotkniętych przestępstwami motywowanymi nienawiścią” zostały zrealizowane w ramach projektu pn. „POWER ON” współfinansowanego przez UE z środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

KPP Gołdap

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły