Z regionu. „Szybkie i duże pieniądze” to tylko złudzenie

18 października w Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozpytali prawie 150 obcokrajowców w zakresie ujawnienia ofiar handlu ludźmi.

 

 

 

 

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG rozmawiali z uczniami szkół podstawowych, średnich, studentami, ich rodzicami oraz pracownikami administracji publicznej o niebezpiecznym zjawisku – handlu ludźmi. Łącznie w spotkaniach udział wzięło blisko 1070 osób. Natomiast rozpytania, w zakresie ujawnienia ofiar handlu ludźmi, funkcjonariusze z W-MOSG przeprowadzili wobec 150 cudzoziemców, pochodzących z: Iraku, Ukrainy, Gruzji, Rosji, Białorusi, Bangladeszu, Turcji, Gwinei, Afganistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Indii, Mołdawii, Somalii i Sri Lanki.

Szczególną uwagę funkcjonariusze SG zwracają na podróżnych przekraczających granicę polsko-rosyjską. Bacznie przyglądają się i weryfikują dokumenty tożsamości, by nie dopuścić do nielegalnego przewożenia osób przez granicę. Sprawdzają również zatrudnienie cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czy te osoby, nie są wykorzystywane do pracy z obejściem przepisów prawa. Funkcjonariusze z W-MOSG prowadzą w tym zakresie kampanię informacyjną, poprzez dystrybucję broszurek o tematyce handlu ludźmi. Apelują do młodych ludzi, wyjeżdzających za granicę w celach zarobkowych, by byli ostrożni. Przestępcy wykorzystują sytuację materialną osób, obiecują „szybkie i duże pieniądze”, a w konsekwencji chodzi o wykorzystanie tej osoby.

Pamiętajmy, że handel ludźmi to nie tylko prostytucja. Form wykorzystywania drugiego człowieka jest o wiele więcej, m.in. handel dziećmi, narządami, tanią siłą roboczą, czy nielegalną adopcją.  Jeżeli jesteś świadkiem takich przestępstw, powiadom nas o tym, np. korzystając z bezpłatnego telefonu interwencyjnego 800 422 322.

W-MOSG

Powiązane artykuły