Warto odwiedzać częściej gołdapską Izbę Regionalną

Przyznaję, że od pewnego czasu mam kłopot z nazwą, podlegającej pod Bibliotekę Publiczną, gołdapskiej placówki muzealnej, ponieważ nie ma ona statusu muzeum, a moim zdaniem gmina powinna się o ten status starać.  To jednak nie umniejsza faktu, że od kilku lat w tak zwanym „drugim budynku muzealnym” Izby Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M. M. Ratasiewicza” organizowane są interesujące, nierzadko unikalne, wystawy.

 

To jest w dużej mierze zasługa Janusza Janowskiego, który od kilku lat pełni tu funkcję specjalisty do spraw zbiorów muzealnych.  Warto przypomnieć, że Janusz Janowski był jednym z członków ekipy, która zeskanowała piramidę w Rapie, przyczyniając się tym samym do jej odrestaurowania.

Natomiast wystawy dotyczą nie tylko Gołdapi, ale również historii spoza naszego powiatu. Jednym z przykładów unikalnych prezentacji może być, wypożyczona ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku historia obuwia. Ekspozycję, złożoną z około 300 eksponatów, zatytułowano „Każdy krok zostawia ślad”.

Otwarcie wystawy „Każdy krok zostawia ślad…”

Prezentują się też tu artyści. Nie sposób pominąć świetnych rzeźb Jacka Filc-Nowakowskiego i wystawy „Tysiąc rzeźb do nieba”. Wernisażowi towarzyszyła muzyka improwizowana, między innymi na fisharmonii. Artysta zaprezentował w dużej części rzeźbę sakralną. I tu na uwagę zasługują znakomite portrety Jana Pawła II, przekazujące jego osobowość, co jest niestety absolutną rzadkością, jeśli idzie o innych autorów rzeźbiarskich portretów papieża Polaka.

Właścicielką ostatniej ekspozycji jest już gołdapianka – filatelistka Zofia Nawrocka. Jej pasja zrodziła się podczas pobytu zarobkowego we Włoszech. W swoich zbiorach ma wiele unikalnych egzemplarzy o czym ze swadą potrafi opowiadać. Dlatego powodzeniem cieszyły się lekcje muzealne nawiązujące do tej prezentacji.

To tylko nieliczne przykłady wystaw odbywających się w Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M. M. Ratasiewicza”. Wcześniej można było zapoznać się tu m.in. z kulturą Ajnów albo z historią Dzwonu Zygmunta. Mają tu  miejsce wystawy użyczone przez IPN.

Naprawdę warto odwiedzać częściej gołdapską Izbę Regionalną.

M.S.

 


Aktualności

Powiązane artykuły