Żaden z kierowców nie lubi kontroli. Nie ważne czy jest to rutynowa kontrola policji, czy spowodowana naszymi przewinieniami. To zawsze jest stres, nawet gdy jesteśmy pewni poprawności swojej jazdy. Kontrola ITD nie stanowi wyjątku. Warto zapoznać się z tym co czeka nas podczas takiej kontroli.
Czym jest ITD?
Oczywiście chodzi o Inspekcję Transportu Drogowego. Przez pewien czas inspekcję można było przeprowadzić jedynie wobec pojazdów przewozowych. Kwalifikowały się pojazdy, których masa całkowita wraz z naczepami przekraczała 3,5 tony – przy przewozie rzeczy. Kontrolować można było także pojazdy, które były w stanie przewozić więcej niż 9 osób. Cel nie miał znaczenia, zarówno przewóz na potrzeby własne jak i zarobkowe nie był wolny od inspekcji.
Obecnie kontroli ITD podlegają także samochody osobowe. Inspektor może nałożyć także mandat w przypadku wywołania zagrożenia na drodze. Ma on możliwość przeprowadzania kontroli w kilka sposobów:
- statycznie – w określonych punktach
- dynamicznie – na pewnych odcinkach kontrolnych
- mobilnie – w odniesieniu do elektronicznego poboru opłat, na wskazanych punktach lub odcinkach kontrolnych.
Jak rozpoznać Inspektora Transportu Drogowego?
Jest kilka zasad, których musi przestrzegać osoba pełniąca tą funkcję. Przede wszystkim musi on posługiwać się legitymacją służbową. Używa także oznakowanego pojazdu służbowego. Może też wydawać polecenia zarówno pieszym jak i do osób znajdujących się w pojeździe.
Zatrzymuje on pojazd w pobliżu pojazdu służbowego lub miejscu oznakowanym znakiem, który uprzedza o kontroli. Po zatrzymaniu pojazdu podaje kierowcy stopień, imię wraz z nazwiskiem oraz przyczynę zatrzymania. Kontrola rozpoczyna się w momencie, gdy okaże on swoją legitymację.
Jakie prawa ma Inspektor podczas kontroli?
Osoba kontrolująca ma pełny dostęp do zatrzymanego pojazdu. Może wejść do jego wnętrza, przyczepy bądź naczepy. Dostęp ma także do podwozia czy komory silnika, a także wszelkich zamkniętych części pojazdu. Jest także upoważniony do sprawdzenia wymaganych dokumentów w tym karty kierowcy. Może przeprowadzać kontrolę urządzeń pomiarowych, takich jak tachograf.
Co jest wymagane są wobec kierowców transportowych?
Jest to dosyć długa lista jednak ważne jest, by cały czas ją posiadać. Może to uchronić przed wieloma nieprzyjemnościami. Oto ona:
- Zapisy tachografu
- wypis z licencji
- dokumenty związane z przewożonym ładunkiem
- świadectwo kierowcy
- obowiązkowe dokumenty wymagane przy przewozie ładunków niebezpiecznych
- karta kierowcy
- zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu
- zezwolenie wymagane w międzynarodowym transporcie drogowym
- system radiowy do obsługi transportu i ruchu drogowego
Oczywiście kierowca powinien umożliwić wykonanie kopii dokumentów oraz wszelkiej dokumentacji, jeśli może ona być dowodem lub ten dowód utrwalić. Bywa też niezbędne udzielenie pomocy Inspektorowi podczas kontroli.
Artykuł sponsorowany