Jak rozjaśnić wąski, ciemny korytarz, przedpokój?

Przedpokój jest wizytówką domu oraz gospodarzy. Jako przestrzeń przybierająca rozmaite kształty stanowi nie lada wyzwanie aranżacyjne. Przytulny korytarz ma zapraszać i wprowadzać w głąb mieszkania. Co jeśli mieszkasz w bloku, a przedpokój jest malutki i pozbawiony okien? Istnieją sposoby, by cieszyć się pięknym, spójnym wystrojem, mając do dyspozycji długi i ciemny hol. Dziś odkrywamy tajniki umiejętnego rozjaśniania wąskiej strefy wejściowej.

Kolor działa na zmysły

Zasada dotycząca kolorystyki jest prosta. W przedpokoju im jaśniej, tym lepiej. Inspiracji w paletach barw proponowanych przez czołowych producentów farb jest wiele. Jak wśród tej feerii barw wybrać tę, która najlepiej rozjaśni ciemny korytarz i zharmonizuje się ze stylem pomieszczenia? Białe i kremowe odcienie na ścianach dodają lekkości, odbijają światło i powiększają optycznie przestrzeń. Dodatkowo jasny sufit sprawia, że korytarz zyskuje wrażenie większej przestronności. Jasna drewniana podłoga rozświetla dolną część aranżacji. Jeśli nie przekonuje Cię śnieżnobiały kolor w przedpokoju, postaw na jasne odcienie brązu i szarości. By dodać wnętrzu ciekawego efektu, a przy tym skutecznie je rozjaśnić, możesz użyć farby z metalicznym połyskiem bądź tapety mineralnej. Jeśli chodzi o podłogę, oszlifowany gres o błyszczącej powierzchni, dzięki odbijanym promieniom świetlnym, optycznie powiększy przestrzeń i nada jej wytwornego wykończenia.

Światło ma moc

Z powodu braku naturalnego źródła światła, kreując klimat w przedpokoju, jesteśmy zmuszeni do korzystania z alternatywnego doświetlenia. Ze względu na fakt, że wiszące lampy lub żyrandole zabierają sporo przestrzeni, dobrym pomysłem jest montaż lamp LED-owych wbudowanych w sufit. Wykorzystać też możesz przypodłogowe pasy świetlne. Temperatura barwowa również ma znaczenie. Ciepłe światło będzie zdecydowanie lepsze, gdyż doda wnętrzu przytulności i zapraszającego charakteru.

Dodatki, które tworzą przestrzeń

Inspiracji do tworzenia aranżacji dla wąskiego i małego przedpokoju jest wiele. Zajrzyj na stronę AboutDecor, a odnajdziesz sporą dawkę wiedzy oraz wizualizacji, które pomogą Ci obrać właściwy kierunek. Generalnie w małych przestrzeniach sprawdzają się reguły minimalistyczne. Warto ukryć zbędne przedmioty, kwiaty, dekoracje, lampki stojące, parasolki lub figurki. Egzamin zda natomiast duże lustro, szafa o lustrzanym froncie oraz szklane półki wiszące. Tafla ze szkła pięknie odbija światło i daje wrażenie przestronności, dlatego by doświetlić hol, warto do przylegających pomieszczeń wybrać drzwi z dużą liczbą przeszkleń lub całkowicie transparentne. Modnym dodatkiem jest fototapeta z efektem głębi, która stworzy wrażenie większej przestrzeni. Jeśli chodzi o meble, powinny być jasne, o prostej konstrukcji i smukłe bądź zabudowane we wnękach.

Ciekawym zabiegiem stosowanym przez dekoratorów jest powiększanie przedpokoju poprzez takie same wykończenie podłogi w korytarzu oraz w przylegających do niego pomieszczeniach. Powstaje wówczas nieograniczona, jednolita przestrzeń podnosząca atrakcyjność wizualną wąskiego i małego wnętrza.

Choć korytarz często nie wysuwa się na pierwszy plan przy aranżacji domu lub mieszkania, nie ulega wątpliwości, że pełni on ważne funkcje. Jest on istotnym elementem szlaku komunikacyjnego w lokalu. To tutaj witamy gości, szykujemy się do wyjścia. Przedpokój może współtworzyć inspirujący nastrój podczas ważnych wydarzeń, pożegnań i powitań, dlatego warto zadbać, by miał odpowiedni klimat. Każde pomieszczenie ma swój potencjał. Z powyższymi wskazówkami z pewnością odnajdziesz go w swoim wąskim i ciemnym korytarzu oraz wydobędziesz jego ukryte piękno. Będzie to nareszcie przestrzeń, która będzie powodem do dumy oraz satysfakcji z mądrze zagospodarowanego miejsca.


Porady

Powiązane artykuły