Miecze stanowią rodzaj broni białej sieczno-kolnej. Po raz pierwszy pojawiły się w Chinach w epoce brązu. W czasach starożytnych stanowiły oręż stosowany w wielu kulturach. W zależności od miejsca powstania miecze miały różne charakterystyczne cechy nawiązujące do tradycji, jednak zasada ich funkcjonowania pozostawała niezmienna.
Władza, prawość i odwaga zakute w stali
W późniejszych czasach do produkcji białego oręża zaczęto używać żelaza, które całkowicie wyparło brąz. Słowo „miecz” wywodzi się z języka gockiego i oznacza broń obosieczną. Nazwa ta jest o tyle problematyczna, że nie każda broń określana mianem miecza jest w istocie mieczem. Za przykład może posłużyć miecz japoński, czyli katana, która z uwagi na swoją budowę nie jest mieczem. Miecze charakteryzuje prosta budowa. W zależności od typu możemy wyróżnić miecze jedno- lub dwuręczne, długie lub bastardowe. W Europie pierwotnie używane były głównie miecze jednoręczne, które pozwalały na walkę ofensywno-defensywną, dzięki możliwości korzystania do obrony z tarczy trzymanej w drugiej ręce. Z czasem miecze się wydłużały, tarcza została zastąpiona przez coraz skuteczniejsze zbroje, a miecze długie i oburęczne pozwalające na walkę na większym dystansie oraz zadawanie poważniejszych obrażeń zdominowały pola bitew. Zakorzenione w kulturze miecze symbolizujące męstwo i odwagę stały się pewnego rodzaju sacrum – często otrzymywały imiona, przysięgano nimi wierność oraz były symbolami władzy i sprawiedliwości.
Katana, czyli miecz, ale nie miecz
W Japonii powstał inny charakterystyczny rodzaj broni białej – katana. Było to swojego rodzaju dzieło sztuki militarnej. Jej skuteczność w walce stała się legendarna. Choć katanę często określa się mianem miecza japońskiego lub samurajskiego, to jej budowa bardziej zbliżona jest do szabli. Posiada z reguły zakrzywioną, jednosieczną głownię, chociaż powstawały również katany posiadające ostrze obosieczne na całej długości lub na pewnym odcinku oraz o mniejszej krzywiźnie. Po raz pierwszy ten rodzaj broni pojawił się w Japonii w VIII wieku. Pierwotnie miecze samurajskie nie posiadały zdobień, jednak z czasem budowany kult katany, który podobnie jak w przypadku mieczy opierał się na przypisywanym jej odzwierciedleniom wartości moralnych takich jak prawość, szczerość, odwaga i uczciwość, spowodował, że przestały służyć wyłącznie walce. Przekazywane z pokolenia na pokolenie miały przypominać o wypełnieniu szlachetnej misji rodu, zatem na ostrzu zaczęły pojawiać się inskrypcje informujące o cnotach, które powinien posiadać jej godny, prawowity właściciel.
Dawniej oręż, dziś kolekcjonerskie perełki
Miecze i katany przez wieki towarzyszyły odważnym mężom na polach bitew, broniły prawości i odbierały życie wrogom. Dzisiaj, w obliczu rozwoju technologii zbrojeniowej broń biała straciła rację bytu w walce. Jej użycie ograniczone jest do zawodów sportowych oraz inscenizacji bitew. Jednak mistyczny charakter mieczy oraz katan sprawił, że stały się obiektem pożądania kolekcjonerów na całym świecie. Niekiedy przechodzące od pokoleń z rąk do rąk miecze pozostają do dzisiaj u swoich prawowitych właścicieli, przypominając o cnotach, którymi kierowali się przodkowie. Niektóre okazy na rynku kolekcjonerskim osiągają bardzo wysokie ceny, z każdym rokiem nabierając wartości. Na Allegro możemy znaleźć bogactwo ofert w najniższych cenach, dzięki czemu można rozpocząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem broni białej lub znaleźć wiele interesujących egzemplarzy, które wzbogacą już istniejący zbiór. Dostępnych jest także wiele replik filmowych mieczy czy egzemplarze stworzone z myślą o rekonstrukcjach historycznych.