Jakie są rodzaje soczewek korekcyjnych?

soczewki-kontaktowe-optyk

Szacuje się, że blisko połowa populacji w naszym kraju ma problemy ze wzrokiem, a co czwarta osoba na tyle poważne, że powinna nosić okulary lub soczewki kontaktowe. To drugie rozwiązanie to doskonała opcja dla tych, którzy preferują bardziej dyskretną korektę wady wzroku. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że istnieją różne rodzaje soczewek. Przeczytaj ten tekst, aby znaleźć najlepszy dla siebie produkt.

Soczewki korekcyjne – sposoby podziału

Podział soczewek na rodzaje może zostać dokonany na kilka sposobów. Najważniejsze z nich to zastosowanie, materiał wykonania oraz tryb noszenia. Co więcej, nie wszystkie soczewki posiadają właściwości korekcyjne, dlatego wyróżnia się także te o innym przeznaczeniu. Mogą służyć do zmiany koloru lub barwy źrenicy, chronić przed odblaskami i UV albo posiadać funkcję fotochromową, czyli dostosowują się do zewnętrznego oświetlenia. Niezależnie od tego, czy planujemy kupić soczewki korekcyjne, czy tzw. zerówki, powinniśmy skontaktować się z lekarzem okulista lub optometrystą. Istnieją bowiem różne przeciwwskazania do noszenia szkieł. W przypadku osób z wadami wzroku specjalista określi takie właściwości soczewek, jak średnica czy krzywizna.

Jakie soczewki korekcyjne wybrać?

Odpowiednio dobrane do wady soczewki sferyczne jednoogniskowe znajdują zastosowanie w przypadku krótkowidzów oraz dalekowidzów. Dla osób cierpiących na astygmatyzm przeznaczone są soczewki toryczne. Szkła progresywne, nazywane też multifokalnymi, są natomiast wskazane przy problemach z akomodacją oka, czyli jego dostosowywaniem się do obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Kolejny sposób podziału to materiał. Najczęściej spotyka się miękkie soczewki hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe, które charakteryzują się odpowiednią delikatnością. Te drugie są jeszcze bardziej komfortowe, ponieważ przepuszczają więcej tlenu do oczu. Twarde soczewki z tworzywa RGP stosuje się natomiast wyłącznie w przypadku poważniejszych wad wzroku.

Jak długo można nosić soczewki, czyli podział czasowy

O ile wybór soczewek według wyżej opisanych rodzajów zależy od wady wzroku, to istnieje też kryterium dające większą swobodę wyboru. Soczewki dzieli się bowiem także ze względu na czas, przez jaki mogą być noszone. Istnieją produkty jednodniowe, do jednorazowego użytku. Po zdjęciu należy je od razu wyrzucić. Jest to bardzo higieniczne i komfortowe rozwiązanie. Możemy jednak stosować także soczewki wielokrotnej wymiany, które dzielą się na tygodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Po każdym użyciu należy je wyczyścić, a następnie umieścić w specjalnym płynie. Ich główna zaleta to niższy koszt. Ponadto wyróżnia się soczewki dzienne i całodobowe – tych drugich nie trzeba zdejmować na noc.

Niezależnie od tego, jakich soczewek potrzebujesz, z pewnością znajdziesz je w naszym sklepie. Posiadamy wszystkie rodzaje szkieł, a asortyment obejmuje produkty najbardziej renomowanych marek, jak soczewki Soflens. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.


Porady

Powiązane artykuły