W dniach 24-30 kwietnia 2022 r. w Polsce po raz XVII obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week) objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Długie życie dla wszystkich”. Głównym celem tej inicjatywy jest promocja szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom.
Równy dostęp do szczepionek i szczepień, dla osób w różnym wieku i o różnym pochodzeniu wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Dzięki szczepieniom wyeliminowane zostały choroby zakaźne takie jak ospa prawdziwa, odra, błonica czy tężec. W przeszłości częściej występowały powikłania po chorobach, takich jak ślepota w wyniku zachowania na odrę lub głuchota, zaćma czy niepełnosprawność intelektualna dzieci, których matki chorowały na różyczkę podczas ciąży. Utrzymując wysoki poziom zaszczepienia społeczeństwa można wyeliminować choroby, które od wielu lat utrzymują się w krajach, w których szczepionki są trudno dostępne.
Szczepienia ochronne dzieci i młodzieży do 19 r.ż. oraz osób dorosłych narażonych w sposób szczególny na zakażenia są bezpłatne i prowadzone zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Oprócz szczepień obowiązkowych stosowane są szczepienia zalecane do których zaliczamy szczepienia przeciwko: grypie, ospie wietrznej, meningokokom, pneumokokom, wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), kleszczowemu zapaleniu mózgu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz szczepienia ochronne dla osób wyjeżdżających za granicę.