Szlifowanie to czynności, które polegają na obróbce materiałów z użyciem narzędzi ściernych. Dzięki temu powierzchnia szlifowana jest mniej chropowata oraz zyskuje właściwy wymiar i kształt. Proces ten wykonuje się na płaszczyznach, wałkach i otworach. Stosuje się go w pracach budowlanych i remontowych i w warsztatach.
Szlifierki to urządzenia dość uniwersalne, ponieważ wykorzystuje się je także do cięcia, polerowania i czyszczenia a takim obróbkom można poddać niemal każdy materiał.
Maszyny szlifierskie cieszą się uznaniem nie tylko wśród profesjonalistów ale też majsterkowiczów- amatorów.
Parametry szlifierek
● moc – to najważniejszy wyróżnik szlifierek, ponieważ ma bezpośredni wpływ na ich wydajność. Szlifierki przemysłowe lub takie, których używa się w obróbce twardych materiałów powinny mieć moc powyżej 1000W. W lżejszych pracach sprawdzą się słabsze urządzenia, jednak jeśli szlifowana będzie większa ilość powierzchni to jednak warto zaopatrzyć się w urządzenie o większej mocy.
● źródło zasilania – bardzo wygodne są szlifierki akumulatorowe zasilane bateriami. Brak plączącego się kabla umożliwia dotarcie do wielu, nawet trudno dostępnych miejsc, również takie, w których brak sieci elektrycznej. Aby uniknąć niespodziewanego rozładowania akumulatora warto zabierać zapasowy – w pełni naładowany. Szlifierki sieciowe wymagają stałego dostępu do prądu. Szlifierki pneumatyczne zasilane są za to odpowiednim kompresorem powietrza.
● liczba obrotów – decydują one o tym jak szybko urządzenie szlifuje materiał. W niektórych modelach istnieje opcja regulacji obrotów, dzięki czemu można dostosować szlifierkę to konkretnego materiału. To wpływa na zwiększenie precyzyjności cięcia i ogólnie na większą kontrolę.
Szlifierki przemysłowe i ich typy
- Szlifierka taśmowa – idealnie sprawdzi się w stolarni oraz we wszystkich miejscach, gdzie ciągle szlifuje się duże raczej płaskie powierzchnie. Dlatego najlepiej stosować je do drewna litego, materiałów drewnopodobnych, zarówno surowych jak i lakierowanych. To właśnie taśma (inaczej pas bezkońcowy) jest elementem ściernym.
- Szlifierka tarczowa – jest mniejsza od taśmowej i używa się jej do bardziej precyzyjnych zadań. Stosuje się ją do wstępnego wykończenia lub większego wygładzenia powierzchni. Dysk z papieru ściernego, którego grubość może być zróżnicowana, mocuje się do silnika wprawianego w ruch pedałem nożnym.
- Szlifierka bębnowa – stosuje się ją do obrabiania większych fragmentów drewna. Łączy w sobie zadania szlifierki taśmowej, strugarki i prasy.
Wybierając najlepsze urządzenie warto więc zwrócić uwagę na jego parametry w odniesieniu do tego jak długo będzie to urządzenie obrabiać i jakie materiały. Firma L. M. Zalewski gwarantuje swoim klientom wybór spośród maszyn najwyższej jakości, dzięki czemu łatwiej i szybciej będą osiągali zamierzone efekty.