Wraz z rozwojem technologii – szczególnie w kontekście odnawialnych źródeł energii – coraz większą popularność zyskują farmy fotowoltaiczne. Co to takiego i czy rzeczywiście inwestycja w takie rozwiązanie jest opłacalna w praktyce? Jeżeli jesteś inwestorem, warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym są farmy fotowoltaiczne?
Przede wszystkim należy wyjaśnić pojęcie farmy fotowoltaicznej. To rozbudowana instalacja zajmująca przynajmniej kilka arów powierzchni, której zadaniem jest dostarczanie dużej ilości energii elektrycznej. O jakiej mocy mówimy? Najczęściej farmy fotowoltaiczne to od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów. Zadaniem takiej inwestycji jest produkcja i dystrybucja energii do sieci elektrycznej. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy dużych firm decydują się na takie rozwiązanie. Choć farmy fotowoltaiczne wymagają ogromnej inwestycji, w perspektywie czasu są niezwykle opłacalne. Mogą więc być wykorzystywane przez zakłady przemysłowe lub inne organizacje z wysokim zapotrzebowaniem na prąd. Dzięki temu firma będzie korzystać z własnego źródła energii, uniezależniając się od rosnących cen energii elektrycznej. Należy jednak wiedzieć, że przygotowanie farmy fotowoltaicznej wymaga wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii. Jeżeli chcesz zainwestować w taki rozwiązanie, wybierz doświadczonego partnera biznesowego, który zajmie się realizacją takiego przedsięwzięcia w sposób odpowiedzialny i profesjonalny.
Farmy fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?
Farmy fotowoltaiczne są tworzone przez inwestorów w celach komercyjnych. Wyprodukowana energia może być sprzedawana sieci energetycznej lub wykorzystywana do pokrycia popytu na prąd w firmie, lub gospodarstwie rolniczym. Tworząc taką infrastrukturę, należy przede wszystkim dysponować odpowiednią lokalizacją. Zwykle dla 1MW energii koniecznej potrzebne są 2 hektary wolnej przestrzeni. Przed rozpoczęciem inwestycji należy dopełnić wszelkich formalności, aby wyposażenie umieszczone na działce było całkowicie zgodne z przepisami. Kolejnym krokiem jest sporządzenie planu takiej inwestycji – należy więc przygotować projekt, kosztorys, oraz określić, jakie dokładnie urządzenia będą pracować na farmie fotowoltaicznej. Warunkiem koniecznym jest również uzyskanie koncesji. Kwestie związane z formalnościami, projektem oraz samym montażem paneli słonecznych możesz wspólnie ustalić z partnerem biznesowym, który podejmie się realizacji zleconych zadań.
Profesjonalni wykonawcy farm fotowoltaicznych
Jako inwestor pragnący wybudować farmę fotowoltaiczną, konieczne zapoznaj się z usługami świadczonymi przez Electro Control. To eksperci specjalizujący się w odnawialnych źródłach energii, którzy realizują różnego rodzaju projekty w całej Polsce. Electro Control zajmuje się nie tylko obsługą klientów posiadających domy, czy gospodarstwa rolne. Zakres usług obejmuje również budowę farm fotowoltaicznych na ogromną skalę przy wykorzystaniu własnego zaplecza technicznego. Wspólnie z Electro Control ustalisz wszystkie szczegół dotyczące realizacji inwestycji.