Choroby, na które podatne są zwierzęta hodowlane

Miejsca chowu różnego rodzaju zwierząt to zazwyczaj obszary najbardziej podatne na rozwijanie się różnego rodzaju chorób, przez wzgląd na możliwość przenoszenia bakterii czy też zarazków. Bardzo niebezpieczną chorobą, na jakie narażone są króliki czy drób jest kokcydioza.

 

 

 

Wywoływana jest przez pierwotniaki o bardzo dużej odporności, a także szybkiej możliwości rozmnażania się. Problematyczne jest także to, że ich cykl rozwoju i życia jest bardzo długi, przez co proces pojawienia się objawów może wynosić nawet do 6 tygodni. W pierwszej kolejności efektem zachorowania są zmiany zauważalne w wydalanym przez zwierzęta kale. Pojawiać się może śluz oraz krew, a zwierzęta zaczynają tracić na masie. W ostatniej fazie zachorowania dochodzi do śmierci zwierzęcia. Najbardziej podatne na tego typu zachorowanie są króliki, cielęta, a także owce i psy.

W większości przypadków zabezpieczeniem się przed tego typu niebezpieczeństwem są szczepienia. Do wykrycia choroby jaką jest kokcydioza niezbędne jest wykonanie badania, które polega na pobraniu odcinka jelita. Samo badanie wykonywane jest już po zgonie. W przypadku dużych stad najłatwiejszą droga do wykrycia jest zebranie próbek kału od przynajmniej 40 osobników. Sposobem na uchronienie się przed tak niebezpieczną chorobą są wyłącznie szczepienia, które muszą odbywać się we wczesnym etapie życia. Niestety nie wszystkie zwierzęta mogą być szczepione. W takich sytuacjach jest jednak wyjście i można przede wszystkim zapobiegać. Najważniejsze jest oczywiście utrzymywanie odpowiedniej czystości oraz regularne kontrolowanie stada u weterynarza.

Jak zapobiegać pojawianiu się kokcydiozy?

Z racji, iż w pomieszczeniach inwentarskich oraz miejscach chowu zwierząt na co dzień przebywa duża ilość osób czy osobników konieczne jest regularne wykonywanie dezynfekcji pomieszczeń. Służą do tego specjalne środki o bezpiecznym, a mimo wszystko skutecznym składzie. Tego typu dezynfekcja powinna odbywać się w zależności od wielkości pomieszczeń i ilości zwierząt przynajmniej raz na miesiąc. Innym sposobem ograniczającym rozwój bakterii i zarazków jest gipsowanie posadzki, które stosuje się w przypadku występowania pęknięć. Dobrą metodą walki jest zastosowanie specjalistycznych mat dezynfekujących, które umieszcza się przy każdym wejściu do danego budynku. Są to produkty składające się, aż z trzech warstw, a wewnątrz umieszczany jest środek dezynfekujący. Tym sposobem nie ma mowy o tym, aby do wewnątrz docierały jakiekolwiek zarazki. Konieczne jest jednak dbanie o to, aby wymieniać płyn regularnie oraz aby tego typu mata była umieszczona pod zadaszeniem, gdyż w przeciwnym razie straci skuteczność. Dużą ofertę w tej kategorii posiada firma Dezenfex, która oferuje różnego rodzaju rozwiązania dezynfekujące dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Każdy z preparatów posiada dołączoną instrukcję obsługi, a także informacje na temat niepożądanych skutków. Stosując tego typu rozwiązania ma się pewność, że w pomieszczeniach zachowana jest czystość na wysokim poziomie.

 


Aktualności

Powiązane artykuły