Na 10 propozycji (4 miejskie i 6 wiejskich) mogli głosować zainteresowani w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wybrany przez głosujących projekt miejski to „Sportowy raj” – inicjatywa Piotra Bartoszuka (100 500 zł). Z tegorocznej puli Budżetu Obywatelskiego dofinansowanie w wysokości 45 500 zł otrzyma również projekt „Bezpieczne sołectwo Jabłońskie, Włosty i Rostek ze stacją naprawy rowerów” – inicjatywa Anny Staroszczuk-Luto i Urszuli Herman.
Opis projektu miejskiego
„Sportowy Raj” dopełni infrastrukturę sportową naszego miasta Gołdapi. Wyposażenie będzie służyć aktywnym działaniom użytkowników, jednocześnie swoim wyglądem i formą dostosowane będzie do warunków otoczenia. Miejsce jest już ogrodzonym obszarem, daleko od ulicy, które będzie wyposażone w zróżnicowane urządzenia sprawnościowe i rekreacyjne. Takie miejsce ćwiczeń fizycznych i zabaw będzie ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu.
W ramach projektu wykonane zostaną m.in. takie prace jak: poprawienie istniejącej już nawierzchni, zakup i montaż sprzętu sportowo-rekreacyjnego oraz urządzeń małej architektury.
W skład wyposażenia wejdą następujące urządzenia
a) Sportowy labirynt Nature 63 to sprawnościowe dedykowane dla użytkowników w wieku 7-16 lat. Ścianki wspinaczkowe, ścianki linowe, liny wspinaczkowe, uchwyty do przeprawy, podest linowy i wiele innych elementów.
b) Tor Sprawnościowy jest zestawem powstałym z połączenia kilku elementów sprawnościowych, tworzących tor przeszkód. Zestaw przeznaczony jest dla dzieci z przedziału wiekowego od 3 do 12 lat.
c) Zestaw Sprawnościowy Malucha to urządzenie dedykowane dla najmłodszych użytkowników w wieku 1-8 lat. Konstrukcję zestawu stanowi zestaw ścianek funkcyjnych.
d) Skoczki Top-Hop składają się z kilkunastu podestów, połączonych łańcuchami, niektóre dodatkowo zamontowane są na sprężynach. Urządzenie przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 3 do 12 roku życia. Zabawa na skoczkach pozytywnie wpłynie na trenowanie zmysłu równowagi.
e) zakupione zostaną również urządzenia małej architektury tj.: 4 ławki i 2 kosze na śmieci. Nawierzchnia musi zostać poprawiona, ponieważ ze względu na długie nieużytkowanie jest zniszczona.
Na tegoroczne propozycje swoje głosy oddały 1 792 osoby.
Opis projektu wiejskiego
„Bezpieczne sołectwo Jabłońskie, Włosy i Rostek ze stacją naprawy rowerów” to kontynuacja zmian mających na celu podnoszenie jakości życia. Projekt zakłada zakup i montaż lamp solarnych oświetlenia ulicznego oraz umieszczenie samoobsługowej stacji naprawy rowerów dla poprawy bezpieczeństwa oraz promocji zdrowego stylu życia. W ramach zadania przewiduje się stworzenie warunków przyjaznych mieszkańcom Sołectwa JWR oraz restrukturyzacje miejsca sprzyjającego do odpoczynku i nabrania energii na dalszą drogę dla podróżujących. Pomysł jest następstwem zapotrzebowania i rosnącym zaciekawieniem naszym regionem, jakie obserwujemy w ostatnim czasie. Ogromne zainteresowanie tutejszych, krajowych oraz zagranicznych turystów i wielokrotne zapytania lokalnej społeczności skłoniły nas do podjęcia inicjatywy mającej na celu unowocześnienie i modernizację tej okolicy. Są w sołectwie JWR odcinki tras, które nie posiadają żadnego oświetlenia ulicznego, choć od wielu lat obszary te są zagospodarowane i zabudowane. Stwarza to realne zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i kierujących pojazdami jedno i wielośladowymi.
Szczegóły