Ciekawostki z życia szczurów

szczury

Szczury – duże gryzonie z rodziny myszowatych – towarzyszą człowiekowi już od czasów jaskiniowych, lecz prawdziwą plagą stały się wraz z upowszechnieniem się ludzkiego osadnictwa i rolnictwa. Przez wieki ludzkość starała się raczej unikać tych stworzeń, jednak dzięki współczesnej nauce dowiedzieliśmy się wiele o fascynujących zwyczajach tych zwierząt. Oto garść ciekawostek z życia szczurów:

Występowanie

Ze względu na szeroki zakres zmienności morfologicznej i brak kontroli nad dzikimi populacjami trudno jest dokładnie określić, ile gatunków należy do rodzaju szczurów. Do tej pory nauka naliczyła ich ponad sześćdziesiąt. Obecnie szczury można spotkać na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, a także na wielu wyspach, gdzie dotarły jako niechciani pasażerowie ludzkich statków, lecz czasem także własnym wysiłkiem – niektóre gatunki szczurów potrafią płynąć bez przerwy przez trzy dni i są w stanie wstrzymać oddech na trzy minuty!

Swój ogromny sukces ewolucyjny szczury zawdzięczają wytrwałości i silnym instynktom stadnym, ale przede wszystkim płodności. Samica szczura jest zdolna do rozmnażania mniej więcej co trzy tygodnie i w każdym miocie wydaje na świat od sześciu do dziesięciu nowych szczurów. Szacuje się, że w skali świata rodzi się codziennie 3,5 mln nowych szczurów!

Naturalni czyściciele, plaga ludzkości

Antropocentryczna perspektywa każe nam postrzegać szczury i podobne gryzonie jako szkodniki i kojarzyć je z brudem i chorobami. Wbrew obiegowemu wyobrażeniu, szczury są jednak bardzo czystymi zwierzętami, które każdego dnia poświęcają kilka godzin na czyszczenie siebie i innych członków swojej grupy. W istocie, szczury i podobne gryzonie pełnią w środowisku naturalnym rolę czyścicieli kooperujących z większymi gatunkami żyjącymi w grotach, norach i jaskiniach i pomagających utrzymać czystość przez zjadanie resztek. Także ludzie pierwotni korzystali kiedyś z obecności szczurów w swoich domostwach!

Niestety, wszystko zmieniło się wraz z przejściem ludzkości na rolnictwo i osadnictwo, kiedy to towarzyszące ludziom szczury stały się zagrożeniem dla gromadzonych przez nich zapasów żywności. Prędko okazało się także, że w dużych i mało higienicznych skupiskach ludzkich, jakimi były przedwspółczesne miasta, obecność szczurów pomaga roznosić groźne choroby zakaźne. Szczury odegrały chociażby wielką rolę w epidemii dżumy, zwanej w średniowiecznej Europie Czarną Śmiercią.

Jak humanitarnie pozbyć się szczurów

Choć szczury przysparzają ludzkości wiele problemów, to trzeba pamiętać, że kierują nimi tylko zwierzęce instynkty. Z natury są to ciekawskie, towarzyskie i bardzo sympatyczne zwierzątka. Coraz więcej osób szuka z tego powodu humanitarnych sposobów na zabezpieczenie swojego domostwa przed tymi nieproszonymi gośćmi. Obecnie najprostszym sposobem, by zniechęcić gryzonie do eksploracji naszego domostwa, jest ultradźwiękowy odstraszacz na szczury. Urządzenie takie emituje niesłyszalne dla ludzi, lecz drażniące dla zwierząt ultradźwięki, które skutecznie odstraszą szczury od naszego domu. Urządzenia takie, jak również inne, bardziej klasyczne sposoby walki z gryzoniami, znajdziecie Państwo w asortymencie naszego sklepu!


Porady

Powiązane artykuły