„…spójrz jak to miejsce wyglądało około 100 lat temu…”

W pochmurne, niedzielne popołudnie, 29 sierpnia 2021 r. miało miejsce otwarcie wystawy „Gołdap – ludzie i miejsca” oraz odsłonięcie 4 tablic przedstawiających fotografie przedwojennej Gołdapi.

 

Wystawa „Gołdap – ludzie i miejsca” przedstawia zmiany, które w naszym mieście następowały po 1945 roku. Poprzez dobór fotografii, ułożonych chronologicznie i posiadających szersze opisy, staraliśmy się oddać klimat, który towarzyszył zmianom i odbudowie, a właściwie powstawaniu nowego miasta na ruinach przedwojennego. Podczas wczorajszego spotkania twórca wystawy, dr Mirosław Słapik, oprowadził i opowiedział zgromadzonym gościom o historii miasta, o ludziach i miejscach ważnych dla mieszkańców Gołdapi. Opowiadania autora były uzupełniane wspomnieniami publiczności, która licznie przybyła na wydarzenie. Wystawa jest czasowa i można ją oglądać w parku koło fontanny codziennie przez miesiąc.

Kolejnym etapem spotkania, które prowadził Zbigniew Mieruński, było odsłonięcie przez Jarosława Walca czterech tablic zawierających wielkoformatowe fotografie przedwojennej zabudowy wydrukowane na pleksi i zamontowane na stylizowanych konstrukcjach. Tablice zadrukowane zostały od dołu do połowy, górna ich część jest przeźroczysta, co pozwala na wzrokowe porównanie historii z teraźniejszością. Tablice są elementem stałym śródmiejskiego pejzażu.

Wydarzenie odbyło się w miłej, nostalgicznej, a zarazem bardzo radosnej atmosferze. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników w różnym wieku, a odsłonięte wielkoformatowe fotografie przedwojennej zabudowy pobudzały wyobraźnie  oraz wspomnienia uczestników.

W ciągu dwóch tygodni w centrum miasta zostaną usytuowane dwa granitowe cokoły z mosiężnymi tablicami. Pierwsza w miejscu w który w latach 1856-1956 stał kościół ewangelicko –augsburski zwany „nowym kościołem” i druga przedstawiająca dawny ratusz miejski stojący w centrum do 1944 roku.

Wystawa, tablice z fotografiami oraz cokoły z mosiężnymi tablicami umożliwiają poznawanie i przypominanie bliskiej i dalekiej historii Gołdapi.

Fotografie: Wioletta Anuszkiewicz, Tomasz Witkowski.
Pomoc w ustawieniu tablic i wystawy: Zbigniew Makarewicz i Janusz Janowski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w tym przedsięwzięciu. Podziękowania za współpracę w wyborze miejsc pod poszczególne elementy kierujemy do  Urzędu Miejskiego w Gołdapi.

Członkowie partnerstwa:

– Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny,
– Biblioteka Publiczna w Gołdapi,
– Dom Kultury w Gołdapi,
– Grupa obywatelska Gołdap – dobro wspólne,
– 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy,
– goldap.org.pl,
– Wioletta Anuszkiewicz,
– Agnieszka Dziobkowska,
– Janusz Janowski,
– Zbigniew Makarewicz,
– Zbigniew Mieruński,
– Mirosław Słapik,
– Agnieszka Stańczak,
– Wioletta Tomaszewska-Walc,
– Jarosław Walc,
– Halina Wojtanis.

Działanie partnerstwa „Kultura dla przestrzeni”  dofinansowano ze środków Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

-gfl-

 

Powiązane artykuły