Co można przewieźć przez granicę i w jakiej ilości? Jakie rzeczy są niedozwolone? Które pamiątki mogą być kłopotliwe?
Sezon wakacyjny w pełni. Podczas letnich urlopów odwiedzamy wiele krajów, w tym te najbardziej egzotyczne. Sklepy i targowiska kuszą najróżniejszymi pamiątkami. Te najchętniej kupowane to torebki, biżuteria, buty, kosmetyki, lokalne przysmaki i alkohole. Co warto wiedzieć, żeby pamiątki przywiezione z urlopu nie okazały się problemem.
GATUNKI ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM (CITES)
Nie każdy jednak wie, że kupując pamiątki oferowane w różnych zakątkach świata, może przyczynić się do wyginięcia rzadkich i chronionych gatunków zwierząt i roślin, z których te pamiątki są wykonane (wymienionych w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej – CITES). Wśród tych zakazanych pozycji są m.in.: kawior, skóry dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, wypchane ptaki drapieżne, wyroby ze skór węży, krokodyli, naturalne medykamenty i produkty lecznicze zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek oraz wszelkie wyroby z koralowców i muszli.
ŻYWNOŚĆ I LEKI
Wyłącznie na własne potrzeby, w ilościach niehandlowych, można bez granicznej kontroli fitosanitarnej przywieźć żywność pochodzenia niezwierzęcego. Dotyczy to również produktów leczniczych. Dopuszczalne jest przywiezienie pięciu najmniejszych opakowań danego produktu leczniczego, niezbędnego podróżnemu. Nie dotyczy to jednak środków odurzających i substancji psychotropowych – te produkty lecznicze mogą być przywożone wyłącznie na podstawie specjalnego zaświadczenia.
DOBRA KULTURY I DEWIZY
Na przywóz dzieł sztuki do Polski nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dóbr kultury jest z Państw nienależących do Unii Europejskiej, należy je zgłosić w urzędzie celno-skarbowym.
Podobnie jest z dewizami. Osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej organom celnym przywóz do kraju lub wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowej lub zagranicznej waluty, jeżeli jej wartość jest równa lub przekracza 10 tys. euro.
WYROBY TYTONIOWE I ALKOHOLOWE
Normom ilościowym podlega przywóz alkoholi i wyrobów tytoniowych. Limity są różne w zależności od rodzaju alkoholu i tytoniu oraz tego czy podróżujemy lądem, czy transportem morskim lub powietrznym. I tak np. w transporcie lądowym możemy przywieźć:
a) papierosy – 40 sztuk albo
b) cygaretki – 20 sztuk, albo
c) cygara – tytoń do palenia – 50 g.
Napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej (np. wódka) – 1 litr lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % (np. likiery) – 2 litry, i
c) wina niemusujące – 4 litry, i
d) piwo – 16 litrów.
W krajach, w których obowiązują przepisy unii celnej, przywóz przedmiotów z UE do Polski przez turystów nie podlega żadnym ograniczeniom. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że przedmioty te muszą być przeznaczone do użytku osobistego – nie mogą mieć charakteru komercyjnego.
KAS