Nasza szkoła uczestniczyła w Code Week Polska, który w tym roku odbył się w dniach 5-20 października. Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, którego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.
Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je na stronie: https://codeweek.eu/
W ramach wydarzenia w naszej szkole odbyły się zajęcia z następujących tematów:
– kodowanie w języku JavaScript, poznanie gry edukacyjnej Blockly;
– programowanie w języku Python za pomocą gry Code Combat;
– programowanie gier w języku Scratch.
Zajęcia z programowania zostały przeprowadzone w klasach 4-8 podczas koła informatycznego realizowanego w ramach projektu „Kompetencje kluczem do sukcesu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zajęcia koła informatycznego w ramach projektu odbywają się już drugi rok. Uczestnicy mają m.in. możliwość kształcenia umiejętności posługiwania się komputerem i technologią informacyjno-komunikacyjną, rozwijają swoje zdolności intelektualne oraz logiczne myślenie, poznają i obsługują nowe aplikacje i oprogramowanie, stymulują swoją kreatywność, aktywność i pracę w zespole, biorą udział w konkursach.
Jeden z konkursów dotyczył przygotowania w dowolnym Edytorze grafiki loga szkoły. Każdy uczestnik koła informatycznego narysował własny projekt. Komisja konkursowa, złożona z nauczycieli szkoły, oceniła przygotowane prace. Najwięcej punktów zdobyło logo szkoły, którego autorem jest Alicja Anzulewicz.
Mariusz Wróbel – nauczyciel informatyki