W ramach projektu „Oddycham Świadomie” („OŚ”), dofinansowanego ze środków Gminy Gołdap, a realizowanego m.in. we współpracy z PCPR i SP1, uczniowie klasy Vd gołdapskiej „Jedynki” zorganizowali tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kropki pod hasłem „Święto Kreatywności w atmosferze życzliwości”, zapoznając społeczność szkolną z pojęciami języka żyrafy (empatycznego, pożądanego na co dzień) i języka szakala (agresywnego, nieoczekiwanego w kontaktach) – zgodnie z klasyfikacją Marshalla Rosenberga.
Wszystko po to, by zamknąć usta słownej przemocy. Najmłodsi „zerówkowicze” kolorowali żyrafy, trochę starsi z klas I-III spotkali się z „panią kropką” na lekcjach, a jeszcze inni – tworzyli plakaty z hasłami o nietworzeniu plotki, pisali rymowanki, przeprowadzali klasowe debaty o języku żyrafy i szakala. Organizatorzy piątoklasiści stworzyli wspólnymi siłami klasowy wierszyk:
Kropka to tylko tyle i aż tyle,
Że każdy ją pamięta.
Kropka kończy zdanie,
A nie pytanie,
Zatem jest twierdzeniem,
Inspiracją w parze z myśleniem,
Życzliwością się objawia,
Tu i tam się wciąż pojawia.
Kropki są wszędzie –
Naokoło i na zakręcie,
W szkole, w ZOO i koło szopki,
My lubimy kropki…
I kropki królowały 16 września na strojach uczniów i pracowników szkoły. Dzień dał się zapamiętać jako życzliwy, uśmiechnięty i pomysłowy. W organizację oprócz wychowawczyni włączyły się jeszcze 3 nauczycielki, w realizację – cała szkoła. Warto nadmienić, iż jednym z punktów programu było… wymyślanie zadań na kolejne kreatynę święto w 2020 roku. Zebrane pomysły będą punktem wyjścia do tworzenia w kolejnym wrześniu. I zapewne będzie barwnie, kropkowo i pouczająco, co można wyczytać i z tegorocznych obchodów uwiecznionych na fotografiach.
Wychowawczyni piątej „d”
Ewa Jurkiewicz